Atény predstavili zákon, ktorý má obnoviť dôveru veriteľov
- 12:47 10.07.2013
- ATÉNY
Grécka vláda v utorok večer predstavila návrh zákona, ktorý by mal krajine pomôcť splniť podmienky medzinárodných veriteľov na uvoľnenie ďalšej splátky finančnej pomoci.
Medzi opatreniami, ktoré návrh obsahuje, je aj znižovanie počtov zamestnancov školských stráží, mestských policajných zborov a ďalších štátnych úradníkov, kvôli ktorému zamestnanci štátu tento týždeň vyšli do ulíc.
Zákon tiež potenciálne zavádza daň z luxusu, ktorá by sa vyberala za domy s bazénmi a od majiteľov superluxusných áut, a ktorá by mala štátu priniesť 100 mil. eur ročne.
Medzinárodní veritelia schválili v pondelok vyplatenie ďalších financií v sume 6,8 miliardy eur, ktoré krajinu zachránia pred platobnou neschopnosťou. Financie však Atény budú dostávať postupne v menších splátkach podmienených realizáciou reformných opatrení. Prvú splátku vo výške 2,5 mld. eur Grécko napríklad dostane iba vtedy, ak do 19. júla veriteľom dokáže, že to myslí vážne so znížením prezamestnanosti v štátnom sektore, ako aj s modernizáciou daňových predpisov.
Odbory zvolali na 16. júla generálny štrajk
Hlavné grécke odborové zväzy v stredu oznámili, že 16. júla organizujú generálny štrajk.
Dôvodom je nesúhlas s novým kolom prepúšťania v štátnom sektore, ktoré vláda prisľúbila výmenou za medzinárodné pôžičky. Štrajk bude podľa ich údajov trvať 24 hodín.
Grécka Konfederácia zväzov verejných zamestnancov (ADEDY) predĺžila v stredu štrajk štátnych zamestnancov do konca tohto týždňa.
Pracovníci verejného sektora štrajkujú od pondelka na protest proti ďalším úsporným opatreniam potrebným na uvoľnenie medzinárodnej pomoci, ktoré zahŕňajú prepúšťanie v tomto sektore. Grécko by malo do jedného roku presunúť na nútenú dovolenku alebo prepustiť 12 500 štátnych zamestnancov vrátane pracovníkov škôl, polície, miestnych samospráv a ministerstiev.
Vláda v utorok oznámila, že nútenú osemmesačnú dovolenku nariadila 4200 štátnym zamestnancom. Aténska mestská polícia, ktorej sa opatrenia taktiež týkajú, reagovala na rozhodnutie vlády okupáciou radničnej budovy v Aténach. ADEDY taktiež vyzvala na okupáciu vládnych budov, ktorá by sa mala konať v stredu a štvrtok.
Ruské firmy využívajú bitcoiny: Nová legislatíva bojuje proti sankciám
Ruské firmy začali využívať v rámci zahraničných platieb bitcoiny a iné digitálne meny.
Turecká centrálna banka znižuje úrokovú sadzbu: Prvá redukcia po dvoch rokoch
Turecká centrálna banka znížila vo štvrtok kľúčovú úrokovú sadzbu o 250 bázických bodov. Znamená to prvú redukciu za takmer dva roky, pričom rozsah zníženia bol výraznejší, než sa čakalo.
NDS: Tunel Višňové bude hotový vo februári 2026
Národná diaľničná spoločnosť dokončila rokovania v súvislosti s termínom sprejazdnenia tunela Višňové.
Deepfake videá a falošné reklamy: Ako investičné podvody ohrozujú Slovákov
Počet zachytených digitálnych hrozieb na Slovensku vzrástol v druhej polovici roka 2024 o deväť percent v porovnaní s prvým polrokom.
Napriek sankciám luxusný tovar zo Západu plní ruské obchody
Napriek množstvu sankcií uvalených na Rusko a vysokému počtu firiem, ktoré krajinu po útoku na Ukrajinu opustili, bohatí obyvatelia Moskvy si v prípade západných značiek majú stále z čoho vyberať.