SaS: Žiada GP, aby preverila postup okresnej prokuratúry v prípade Ladislava B.

Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) žiada Generálnu prokuratúru (GP) SR, aby preverila postup Okresnej prokuratúry Bratislava I vo veci preukazovania pôvodu majetku podnikateľa Ladislava B. Podľa okresnej prokuratúry totiž na začatie konania nie je splnená podmienka, že majetok Ladislava B. bol najmenej o 1500-násobok minimálnej mzdy vyšší ako preukázateľné príjmy.
„Pri podnikateľovi, ktorý je podozrivý z miliónových daňových podvodov, je to prinajmenšom zarážajúce tvrdenie,“ uviedol podpredseda SaS Ľubomír Galko. Liberáli zároveň žiadajú vedenie polície a Národnej kriminálnej agentúry, aby preskúmali postup finančnej polície.
Kauza Ladislava B. je podľa SaS prvý silne medializovaný prípad, keď sa mohla a mala ukázať sila zákona o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý tak pretláčal do slovenského právneho poriadku predseda vlády Robert Fico (Smer-SD). „Ukázala sa však bezzubosť tohto zákona, lebo orgány činné v trestnom konaní nie sú schopné napĺňať jeho zámer i vzhľadom na vágnosť jeho formulácií,“ zdôraznil Galko.
Prokuratúra nepodá na súd návrh na začatie konania o vyslovenie nadobudnutia majetku z nelegálnych príjmov podnikateľa Ladislava B., ktorý je obvinený zo zločinu neodvedenia dane a poistného. Informoval dnes o tom Michal Šúrek z Krajskej prokuratúry Bratislava.
Okresná prokuratúra Bratislava I skonštatovala, že v predmetnej veci nie sú splnené podmienky na podanie návrhu, informoval Šúrek. „Rozdiel medzi hodnotou majetku a zistenými príjmami a ďalšími finančnými záväzkami neprevyšoval 1500-násobok minimálnej mzdy na rok 2016,“ zdôvodnil. Prokuratúra z tohto dôvodu vrátila spis finančnej polícii.
Vyšetrovateľ NAKA obvinil 17. marca Ladislava B. zo zločinu neodvedenia dane a poistného. Je podozrivý, že si v minulosti mohol uplatniť neprimeraný odpočet daní vo výške približne dva milióny eur v súvislosti s bytmi v komplexe Five Star Residence. Polícia v tejto veci začala minulý rok trestné stíhanie a vykonala niekoľko prehliadok.

Zdravotná poisťovňa Dôvera od utorka prispieva na dentálnu hygienu dospelým i deťom
Zdravotná poisťovňa dôvera spustila v utorok v rámci projektu Zdravé zuby novú službu v podobe príspevku na dentálnu hygienu svojim poistencom.

Opoziční poslanci chcú zakázať energetické nápoje pre deti do 15 rokov
Skupina opozičných poslancov Národnej rady SR navrhuje zakázať predaj energetických nápojov osobám mladším ako 15 rokov.

Šimečka: Ficova vláda nerozvíja partnerstvá s našimi najbližšími spojencami
Pre spravodlivý mier aj bezpečnosť Slovenska je kľúčová Európa a kvalitné a silné partnerstvá s našimi najbližšími spojencami, ako je Česká republika, Poľsko, Nemecko, Francúzsko či Veľká Británia.

Vlak narazil do ručného vozíka, nafta tiekla po koľajniciach
Polícia začala trestné stíhanie.

Vlak zrazil 65-ročnú ženu, prípad vyšetruje polícia
Polícia vyšetruje úmrtie ženy na železničnej trati.