Viete si priznať chybu? Toto je dôvod, prečo to niektorí ľudia nedokážu
- 18:41 23.05.2017
- Bratislava
Psychológovia zistili, čo sa skrýva za touto tvrdohlavosťou.
Psychológovia prezradili časopisu New York Times dôvod, prečo si často nechceme priznať, že sa mýlime. Nazýva sa to "kognitívna disonancia" a je to stresujúci pocit, kedy v mysli naraz držíte dve protichodné myšlienky. Stáva sa to napríklad, keď urobíte niečo zle a potom sa presvedčíte, že ste nevinní a chyba je na strane niekoho iného.
Psychologička Carol Tavris hovorí:
"Kognitívna disonancia je to, čo cítime, keď vnímanie seba samého (self-koncept) - som chytrý, som láskavý, som si istý, že toto je pravda - je ohrozené dôkazom, že sme urobili niečo, čo nebolo rozumné, že sme urobili niečo, čo zranilo inú osobu, alebo že to, v čo sme verili, nie je pravda."
Travis hovorí, že disonanica je nepríjemná, a preto ju chceme redukovať. V podstate ľudia radšej menia udalosti, než vnímanie samého seba.
Potvrdzuje to tiež štúdia publikovaná v časopise European Journal of Social Psychology v roku 2012 o neochote človeka ospravedlniť sa. Podľa štúdie sa ľudia neradi ospravedlňujú, pretože keď tak nemusia urobiť, cítia sa nadradene a udržia si sebaúctu. "V podstate ospravedlnenie poskytuje príjemcom silu," uviedol autor štúdie Tyler Okimoto. No ospravedlnenie je dôležité v medziľudskej komunikácií a aj pocity iného človeka by nás mali zaujímať.
Ako zmeniť svoje správanie
Prvým krokom je rozpoznanie kognitívnej disonancie. Zvyčajne sa prejavuje ako zmätok, stres, rozpaky alebo vina. Tieto pocity nemusia nutne znamenať, že ste na vine, ale môžete ich aspoň použiť ako pripomienku, aby ste mohli preskúmať situáciu z nestrannej perspektívy a objektívne sa pýtať, či ste na vine.
Podobne sa naučte rozpoznať svoje obvyklé odôvodnenia. Spomeňte si na moment, kedy ste vedeli, že nemáte pravdu, ale snažili sa to ospravedlniť. Spomeňte si, aké to bolo, keď ste sa snažili racionalizovať vaše správanie a v budúcnosti si pri takomto pocite pripomeňte, že je to kognitívna disonancia.
Podľa Okimota tiež pomáha pripomenúť si, že ľudia ľahšie odpúšťajú, než si myslíte. Znaky ako úprimnosť a pokora vás robia viac človekom. Na druhej strane, ak je nepochybné, že vina je na vašej strane, odmietanie ospravedlniť sa odhaľuje nízke sebavedomie.
"Ak je všetkým jasné, že ste urobili chybu," povedal Okimoto, "tvrdohlavosť skutočne ukazuje ľuďom slabosť charakteru, nie silu."
Ako ste na tom vy? Ste ochotní si priznať chybu, alebo si skôr tvrdohlavo stojíte na svojom názore?
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend
Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.
VIDEO: Pes celý život prežil na reťazi. Takto reagoval na svoj prvý sneh
Pes precestoval pol sveta, aby sa nakoniec zoznámil so snehom.
Nechty na nohách si mnohí strihajú nesprávne. Toto je najlepší spôsob
Ak nechcete, aby vám nechty zarastali, mali by ste zvoliť správnu techniku strihania.
Ako sa starať o smartfón v zime: Takto sa vyhnete vybíjaniu a poškodeniu
Toto sú štyri veci, ktoré by mali používatelia smartfónov robiť v chladnom počasí.