Prelomový objav: Umelý vírus by mohol byť liekom na liečbu rakoviny

Vedci publikovali najnovší výskum, ktorý môže znamenať prelom v liečbe rakoviny.
Jedným z hlavných dôvodov, prečo je ťažké liečiť rakovinu, je to, že nádorové bunky často prehliadajú imunitný systém. Lekári na univerzite v Ženeve a na univerzite v Bazileji však zrejme našli spôsob, ako posilniť prirodzenú obranyschopnosť tela pomocou umelo vytvoreného vírusu.
Prelomový objav
Prelomový objav bol uvedený v časopise Nature Communications. V ňom sa opisuje možnosť využitia syntentických vírusov pri upozornení imunitného systému na prítomnosť rakovinových buniek. Telo na základe tohto procesu aktivuje T bunky, ktoré pomôžu pri boji s nádorom, ako vyhlásili výskumníci.
Na rozdiel od rakovinových buniek vírusové infekcie spôsobujú, že imunitný systém uvoľní poplachové signály, čo spôsobí, že telo používa všetky zbrane vo svojom arzenáli na boj proti patogénu, ako poznamenal spoluautor projektu Daniel Pinschewer, profesor z oddelenia Bazilejskej univerzity biomedicíny.
"Je známe už takmer storočie, že infekcia lymfocytárnym choriomeningitídovým vírusom (LCMV) vyvoláva vražedné reakcie T buniek prakticky bezkonkurenčnej účinnosti," vysvetľuje Pinschewer v Digital Trends. "Preto sme sa rozhodli využiť tento prvok LCMV infekcie na účely rakovinovej imunoterapie, kde T bunky predstavujú kľúčový mechanizmus ochrany."
Pokusy na ľuďoch
Pokusy na ľuďoch sa môžu konať už počas nasledujúcich 2 rokov. Ako vysvetľujú autori štúdie, imunoterapia sa už dlho používa na liečbu rakoviny tým, že spôsobuje, že obranný systém organizmu viac aktívne bojuje proti rakovinovým bunkám, ale bolo treba ešte nájsť techniku, ktorá môže spustiť imunitný systém na 100% v boji proti nádorom.
Prostredníctvom svojho výskumu s LCMV však mohol Pinschewer a jeho kolegovia konečne vynájsť vírus schopný vyvolať reakciu, ktorá by mohla infikovať ľudí i myši a ktorá obsahovala špecifické proteíny, ktoré sa zvyčajne vyskytujú iba v rakovinových bunkách. A práve na myšiach sa daná reakcia potvrdila.
"Imunitný systém vidí zložku rakovinovej bunky, s ktorou by mal bojovať a spolu s touto štruktúrou vírusová infekcia vyzváňa molekulárne signály, aby imunitný systém odpovedal tak energicky, ako je to možné," povedal Pinschewer . "V princípe by sa dalo predpokladať, že sa zameriame na všetky druhy rakoviny, za predpokladu, že na každý tumor bude na mieru vyrobený vírus."
Pinschewer však prízvukuje, že tento prístup bol doteraz testovaný len na hlodavcoch a nie je dané, že sa výsledky prejavia na ľudskom imunitnom systéme. O to, či sa vírus bude môcť využívať aj pri liečbe rakoviny u ľudí sa teda dozvieme až v najbližších 2 rokoch.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.