Celosvetový výskum potvrdzuje pozitívny vplyv hudby na zdravie
Pokiaľ je hudba neoddeliteľnou súčasťou vášho života, určite vás zaujmú výsledky štúdií, ktoré potvrdzujú jej pozitívny prínos pre zdravie.
Hoci veľa ľudí počúva hudbu na skrátenie času, čoraz viac sa presadzuje názor o jej pozitívnom vplyve na ľudské zdravie. Tím vedcov z kliniky v Clevelande v najnovšej štúdii testoval účinok hudby na skupinu pacientov, ktorí sa podrobili operácii mozgu. Počas operácie museli pacienti ostať pri vedomí. Výsledky ich výskumu dokázali, že testovaní ľudia mali počas zákroku lepšiu schopnosť zvládnuť stres, potlačiť bolesť a celkovo sa uvoľniť.
V ďalšej štúdii s názvom Vplyv hudby na stresovú reakciu počas operácie srdca pri náhodnom klinickom skúšaní sa vedci zo Švédska zamerali na meranie hladiny kortizolu, srdcového rytmu, tempa dýchania, priemerného tlaku v tepnách, subjektívnej hladiny bolesti a iných ukazovateľov, ktoré boli kľúčové počas operácie orgánov v oblasti hrudníka. Výsledky štúdie odhalili, že pacienti, ktorí počas zákroku a pooperačnej starostlivosti počúvali hudbu, mali nižšiu hladinu kortizolu ako tí, ktorí k hudbe prístup nemali.
Liek na chronické ochorenia
Podľa americkej koalície pre pomoc ľuďom trpiacim chronickým ochorením je hudba dokonca užitočným nástrojom na stimulovanie obidvoch mozgových hemisfér ako aj pamäte. Tieto dôsledky pomáhajú pri liečení pacientov, ktorí prekonali porážku alebo trpia niektorou formou kognitívnej poruchy. Vďaka dopamínu, ktorý sa tvorí v ľudskom tele pri počúvaní hudby, sa takisto zlepšuje nálada človeka.
Vplyv má aj to, akú hudbu si na počúvanie zvolíte. Pokiaľ ste priaznivcom pomalšej upokojujúcej hudby, môžete očakávať, že pri jej počúvaní budete mať v krvi väčšiu hladinu imunoglobínu A (protilátka, ktorá ako prvá prichádza do styku s neželaným vírusom alebo baktériou) ako niekto, kto dáva prednosť rýchlej a hlasnej hudbe. Na druhej strane rýchlu hudbu môžete využiť napríklad počas cvičenia. Je totiž dokázané, že takýto druh hudby odpútava od náročnosti vykonávanej fyzickej aktivity a často človeku dodáva podvedomú silu prekonávať vlastné limity.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.