Spánok na zemi: Áno alebo nie?

Niektorí vedci zastávajú názor, že spánok na tvrdej podložke je pre telo prospešnejší než spánok na posteli. Je však spanie na zemi skutočne prínosnejšie ako pohodlný matrac?
Katy Bowmanová je absolventkou štúdia biomechaniky a pohybu. Je tiež autorkou kníh o zdravej životospráve, medzi ktoré patria tituly ako Movement Matters (Na pohybe záleží) alebo Move Your DNA (Rozhýb svoju DNA). Bowmanová je zároveň zástankyňou teórie, podľa ktorej je spanie na dlážke osožnejšie ako spánok v posteli.
Podľa Bowmanovej slov žijeme v príliš pohodlnom svete: „V práci máme mäkké stoličky, doma mäkké pohovky a v spálni na nás čakajú mäkké matrace. Z tejto pohodlnosti nám lenivejú svaly.“ Na tento problém našla Katy jednoduché riešenie - spánok na zemi.
Benefity spánku bez matraca
Autorka niekoľkých kníh a blogu s tipmi pre zdravší život sama už viac ako tri roky spáva na dlážke. Vďaka vlastnej skúsenosti mala príležitosť spozorovať, že spánok na tvrdej podložke jej pomohol docieliť lepšiu kvalitu spánku a celkovú oddýchnutosť.
Bowmanová zavrhuje všetky matrace, no najmä tie s pamäťovou penou. Podľa nej práve tie bránia telu v pohybe počas noci, v dôsledku čoho sa zobúdzame strnulí a stŕpnutí. „Spánkom bez matraca si posilňujete drobné svaly. Je to ako celonočná masáž.“
Podľa názoru odborníkov môže spánok na tvrdej podložke skutočne priniesť zdravotné benefity. Jedným z nich je určite ustúpenie bolestí chrbta, no toho sa dočkáte len pokiaľ spíte správne. Aj spanie na zemi má totiž svoje pravidlá.
Podľa nich by ste sa mali vyhnúť vankúšom. Výhodné je spať na mäkkej podložke, ktorá však nie je mäkkšia ako matrac. Nápomocná vám môže byť napríklad žinenka alebo poskladaná deka. Okrem toho by ste mali skúsiť spať na chrbte.
Napriek tomu, že počas prvých nocí môžete cítiť nepohodlie, po niekoľkých dňoch sa vám to jednoznačne vráti v podobe kvalitnejšieho spánku a menších bolestí chrbta. Skúsite túto techniku aj vy?

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.