Spánok na zemi: Áno alebo nie?
Niektorí vedci zastávajú názor, že spánok na tvrdej podložke je pre telo prospešnejší než spánok na posteli. Je však spanie na zemi skutočne prínosnejšie ako pohodlný matrac?
Katy Bowmanová je absolventkou štúdia biomechaniky a pohybu. Je tiež autorkou kníh o zdravej životospráve, medzi ktoré patria tituly ako Movement Matters (Na pohybe záleží) alebo Move Your DNA (Rozhýb svoju DNA). Bowmanová je zároveň zástankyňou teórie, podľa ktorej je spanie na dlážke osožnejšie ako spánok v posteli.
Podľa Bowmanovej slov žijeme v príliš pohodlnom svete: „V práci máme mäkké stoličky, doma mäkké pohovky a v spálni na nás čakajú mäkké matrace. Z tejto pohodlnosti nám lenivejú svaly.“ Na tento problém našla Katy jednoduché riešenie - spánok na zemi.
Benefity spánku bez matraca
Autorka niekoľkých kníh a blogu s tipmi pre zdravší život sama už viac ako tri roky spáva na dlážke. Vďaka vlastnej skúsenosti mala príležitosť spozorovať, že spánok na tvrdej podložke jej pomohol docieliť lepšiu kvalitu spánku a celkovú oddýchnutosť.
Bowmanová zavrhuje všetky matrace, no najmä tie s pamäťovou penou. Podľa nej práve tie bránia telu v pohybe počas noci, v dôsledku čoho sa zobúdzame strnulí a stŕpnutí. „Spánkom bez matraca si posilňujete drobné svaly. Je to ako celonočná masáž.“
Podľa názoru odborníkov môže spánok na tvrdej podložke skutočne priniesť zdravotné benefity. Jedným z nich je určite ustúpenie bolestí chrbta, no toho sa dočkáte len pokiaľ spíte správne. Aj spanie na zemi má totiž svoje pravidlá.
Podľa nich by ste sa mali vyhnúť vankúšom. Výhodné je spať na mäkkej podložke, ktorá však nie je mäkkšia ako matrac. Nápomocná vám môže byť napríklad žinenka alebo poskladaná deka. Okrem toho by ste mali skúsiť spať na chrbte.
Napriek tomu, že počas prvých nocí môžete cítiť nepohodlie, po niekoľkých dňoch sa vám to jednoznačne vráti v podobe kvalitnejšieho spánku a menších bolestí chrbta. Skúsite túto techniku aj vy?
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.
Páry, ktoré toto robia, majú väčšiu pravdepodobnosť, že schudnú
Pri chudnutí je dôležité spoločné úsilie.