Prečo je zívanie nákazlivé?
Ak si zívnete zakaždým, keď vidíte zívať niekoho iného, nie ste sami. Znamená to len toľko, že patríte medzi ďalších 60-70% ľudí, ktorí reagujú rovnako.
Hoci človek nie je jediný tvor, ktorý si sem-tam rád zazíva, patrí medzi niekoľko jedinečných živočíchov, ktoré sú náchylné k zívaniu vždy, keď vidia zívať niekoho iného (okrem ľudí majú tento zvyk napríklad aj psy).
Hoci sa vedci dlhý čas domnievali, že ľudia zívajú kvôli nedostatku spánku, výskumy poukazujú skôr na to, že zívanie sa spája s ľudskou povahou.
Viete však prečo je zívanie také nákazlivé?
Vplyv empatie
Zívanie môže byť znakom toho, že rozumiete nálade iných ľudí tak, ako to je aj pri smiechu alebo plači, ktorý vo vás vyvoláva totožnú emóciu ako u druhého človeka.
Vedcom sa podarilo dokázať, že deti, ktoré ešte nedosiahli 4. rok života, nezívajú vtedy, keď to vidia robiť niekoho iného. Pravdepodobne za to môže skutočnosť, že malým deťom sa cit pre empatiu vyvíja najskôr v 4. veku.
Štúdie tiež zaznamenali, že deti postihnuté autizmom môžu mať problémy s empatiou a v dôsledku toho nezívajú pri pohľade na cudzie zívanie.
Rovnako ľudia s niektorými psychopatickými črtami majú problém cítiť empatiu, a teda je menej pravdepodobné, že by sa dokázali zívaním nakaziť.
Inštinktívne správanie
Podľa inej teórie je nákazlivosť zívania naším pradávnym inštinktom, ktorý našim predkom pomáhal vyhnúť sa nebezpečenstvu.
Môže za to vek?
Štúdie poukazujú aj na spojitosť medzi nákazlivým zívaním a vekom. Podľa štúdie publikovanej vo vedeckom časopise Plos One majú ľudia mladší ako 25 rokov až o vyše 20% vyššiu šancu nakaziť sa zívaním niekoho iného ako ľudia po 25-ke.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.