Európska komisia vyšetruje telekomunikačné spoločnosti
- 18:58 11.07.2013
- BRUSEL
Európska komisia v utorok uskutočnila razie v telekomunikačných spoločnostiach vo viacerých členských štátoch Európskej únie.
"Komisia má podozrenie, že dotknuté spoločnosti porušujú protimonopolné pravidlá EÚ, ktoré zakazujú zneužívanie dominantnej pozície na trhu," uviedla komisia vo vyhlásení.
Mená firiem komisia v súlade so zaužívanými postupmi nezverejnila. Vyšetrovanie potvrdili spoločnosti Deutsche Telekom a Orange SA. Podľa zdrojov oboznámených so situáciou sa komisia zameriava spolu na tri spoločnosti. Jednou z nich má byť aj španielska Telefónica, tá však odmietla medializované informácie komentovať.
Pokiaľ Európska komisia príde k záveru, že firmy porušovali protimonopolné pravidlá EÚ, môže im vymerať pokutu až do výšky 10 % ich globálneho obratu. Telekomunikačné skupiny Deutsche Telekom, Orange a Telefónica pôsobia aj v Slovenskej republike.
Dvaja ľudia oboznámení s problematikou uviedli, že protimonopolné úrady prehľadali kancelárie telekomunikačných firiem po sťažnosti amerického konkurenta. So sumou, ktorú telekomunikační operátori účtujú za prenášanie obsahu, nie sú spokojné niektoré internetové firmy. V minulosti bol prenos bezplatný, ale keďže prenos dát sa zväčšuje, operátori argumentujú, že internetové spoločnosti by mali platiť viac.
Americká firma Cogent Communications, ktorá zabezpečuje prepravu dát pre internetové spoločnosti, podala v uplynulých rokoch podobné sťažnosti proti niekoľkým európskym telekomunikačným operátorom. Dvaja ľudia oboznámení s problematikou uviedli, že terajšie vyšetrovanie zo strany EK tiež súvisí s problémami, ktoré nastolila firma Cogent.
Francúzsky protimonopolný úrad skúmal sťažnosť firmy Cogent, podľa ktorej jej spoločnosť Orange účtovala príliš veľa za prenos obsahu k francúzskym zákazníkom telekomunikačného operátora. V septembri 2012 francúzsky úrad dohľadu uviedol, že Orange môže legálne žiadať od firmy Cogent viac peňazí ako úhradu za veľký prenos dát. Osoba oboznámená s problematikou uviedla, že nemecký protimonopolný úrad tiež skúmal a zamietol podobný prípad, ktorého zúčastnenou stranou bola firma Cogent.
Ruské firmy využívajú bitcoiny: Nová legislatíva bojuje proti sankciám
Ruské firmy začali využívať v rámci zahraničných platieb bitcoiny a iné digitálne meny.
Turecká centrálna banka znižuje úrokovú sadzbu: Prvá redukcia po dvoch rokoch
Turecká centrálna banka znížila vo štvrtok kľúčovú úrokovú sadzbu o 250 bázických bodov. Znamená to prvú redukciu za takmer dva roky, pričom rozsah zníženia bol výraznejší, než sa čakalo.
NDS: Tunel Višňové bude hotový vo februári 2026
Národná diaľničná spoločnosť dokončila rokovania v súvislosti s termínom sprejazdnenia tunela Višňové.
Deepfake videá a falošné reklamy: Ako investičné podvody ohrozujú Slovákov
Počet zachytených digitálnych hrozieb na Slovensku vzrástol v druhej polovici roka 2024 o deväť percent v porovnaní s prvým polrokom.
Napriek sankciám luxusný tovar zo Západu plní ruské obchody
Napriek množstvu sankcií uvalených na Rusko a vysokému počtu firiem, ktoré krajinu po útoku na Ukrajinu opustili, bohatí obyvatelia Moskvy si v prípade západných značiek majú stále z čoho vyberať.