Gröhling: Štátny pedagogický ústav potrebuje zásadné zmeny

Spoločný rozpočet 6 organizácií ministerstva školstva, ktoré by sa mali transformovať, predstavuje sumu približne 25 miliónov eur.
Táto čiastka by mohla byť v školstve využitá rozumnejšie, tvrdí poslanec NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) a člen Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Branislav Gröhling.
Vedenie ministerstva školstva chváli Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ) ako „vlajkovú loď na ceste k zmenám v školstve.“ Podľa Branislava Gröhlinga však nemáme dostatočné dôvody na chválenie ŠPÚ, pričom poznamenáva, že byrokratické organizácie ministerstva vrátane ŠPÚ musia najprv prejsť zásadnými zmenami, aby začali prispievať ku kvalite vzdelávania na Slovensku.
„ŠPÚ je organizácia, ktorá má na starosti obsah vzdelávania, metodické usmernenie učiteľov a ich vzdelávanie. Inými slovami, práve ŠPÚ určuje, čo sa na jednotlivých predmetoch učí, ako sa to učí a ako na to treba pripraviť učiteľov. Naše školstvo je však v zlom stave a logicky za to zodpovedá aj ŠPÚ,“ hovorí Branislav Gröhling a dopĺňa: „V medzinárodných testoch zisťujeme, že naši žiaci nevedia prepájať poznatky a používať ich v praxi. Naše školstvo má problémy so spôsobmi výučby, ale aj s obsahom vzdelávania, za čo zodpovedá práve ŠPÚ, ktorý v dnešnej podobe ani zďaleka nemôže byť vlajkovou loďou. Potrebuje zásadné zmeny a sfunkčnenie. Stačí si spraviť prieskum medzi učiteľmi, ako sú spokojní s prácou ŠPÚ a čo pre nich táto organizácia robí.
Ministerstvo školstva má pod sebou skoro dve desiatky rôznych organizácií. Podľa poslanca za SaS mnohé z nich sú nadbytočné. „Na ich chod sa vynakladá veľký obnos financií a ich prínos pre školstvo často nie je vidieť. Musíme zefektívniť ich činnosť tak, aby preukázateľne pomáhali učiteľom a školám a aby napomáhali zvyšovať kvalitu školstva. Niektoré z nich bude nutné zrušiť alebo zlúčiť. Už od roku 2010 existuje analýza, ktorá zrušenie, zlúčenie či zúženie činnosti navrhuje pri 6 organizáciách. Ich spoločný ročný rozpočet predstavuje okolo 25 miliónov eur a je na zváženie, či by sa táto čiastka nemohla využiť rozumnejšie,“ uviedol Branislav Gröhling.

Hasiči zasahujú pri požiari hotela s wellness
Na miesto dorazili prvé hasičské jednotky, ďalšie sú na ceste.

Na diaľnici horí auto: Úsek je neprejazdný
Úsek je neprejazdný a obchádzka vedie cez mesto.

Blanár po schôdzke so Szijjártóm: SR a Maďarsko naďalej stoja na strane mieru
Slovenská republika a Maďarsko sa zhodujú v tom, že v otázke vojny na Ukrajine sú na strane mieru a že maximálne podporujú to, čo v súčasnosti robí nová americká administratíva a prezident Donald Trump.

Pellegrini: Popieranie pandémie je urážkou všetkých pozostalých a obetí
Prezident sa vo štvrtok stretol s rodinami a priateľmi obetí covidu.

Slová Kaliňáka "neberiem vôbec vážne", tvrdí Pellegrini
Prezident pripomína, že zahraničnú politiku tvorí on a premiér. Ostatní ju len komentujú.