13 najlepších potravín pre zdravú pečeň
Týmito potravinami podporíte zdravie vašej pečene.
Pečeň je efektívnym orgánom na odstraňovanie toxínov a odpadu z tela. Nielenže filtruje krv, produkuje aj hormóny, skladuje energiu a umožňuje tráviacemu traktu plniť svoju funkciu. Preto je potrebné, aby aj pečeň získavala látky, ktoré podporujú jej mechanizmy a prirodzenú detoxikáciu. Tu je 13 najlepších potravín, ktoré podporujú zdravie pečene a jej mechanizmy:
1. Tmavo zelené listy
Kel, ružičková kapusta, kapusta obsahujú vysoký obsah síry, ktorá je potrebná pri detoxikačnom procese pečene a pomáha odstraňovať voľné radikály a iné chemikálie. Rovnako aj púpava má tmavé listy a obsahuje taraxacín, ktorý stimuluje orgány, a tým podporuje trávenie a absorpciu tukov.
2. Voda
Po kyslíku, je voda druhou najdôležitejšou vecou, ktoré naše telo potrebuje. Voda odplavuje toxíny a odpad, preto je dobrou voľbou aj pre zdravie pečene.
3. Hlúbová zelenina
Hlúbová zelenina obsahuje flavonoidy, karotenoidy a ďalšie látky, ktoré neutralizujú spolu s pečeňou chemikálie, pesticídy a karcinogény, ktoré prijímame. Brokolica, kapusta, karfiol, či ružičkový kel by teda nemali chýbať na vašom tanieri.
4. Morská zelenina
Tento druh zeleniny detoxikuje vaše telo a nedochádza tak k asimilácií ťažkých kovov, ako je kadmium. Preto sa nevyhýbajte ani morským riasam.
5. Klíčky, orechy, celozrnné potraviny, fazuľa
Klíčky, orechy a fazuľa obsahujú vysoké hladiny enzýmov, proteínov, ktoré fungujú ako katalyzátor všetkých funkcií tela. Tie, ktoré obsahujú sulforafan, zároveň bojujú s rakovinou a chránia pred ňou.
6. Potraviny, ktoré obsahujú síru
Cesnak, cibuľa, šalotka, vajcia, artičoky sú bohaté na síru, ktorá podporuje činnosť pečene a to v mnohých smeroch. Napríklad zložky v cesnaku a vo vajciach sa podieľajú na detoxikácií pečene, cibuľa, šalotka a pór neutralizujú voľné radikály a 2 fytonutrienty nájdené v artičokoch, cynarín a silymarín dokázali, že vyživujú pečeň, zvyšujú produkciu žlče a zabraňujú žlčovým kameňom.
7. Ovocie
Jahody, čučoriedky,maliny a brusnice sú superpotraviny, ktoré obsahujú fytochemikálie, antioxidanty, ktoré telo chránia pred voľnými radikálmi a stresom. Antokyanín a polyfenoly v bobuliach sú prevenciou pred bujnením rakoviny v pečeňových bunkách.
Jablká, podobne ako zmienené bobule, obsahujú polyfenoly, a takisto pektín, ktorý je skvelým zdrojom vlákniny.
8. Potraviny bohaté na prebiotiká
Prebiotiká sú nestráviteľná vláknina, ktoré je dobrá pre vašu črevnú flóru. Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré podporujú vaše zdravie a blahobyt. Prebiotiká sú neživé a pomáhajú probiotikám rásť a prekvitať. Prebiotiká sa nachádzajú v špargli, póre, hlúbovej zelenine a v čakanke, púpave, repe a artičoku.
9. Fermentované potraviny
Medzi tieto patria kimči a kyslá kapusta, ktoré obsahujú laktobacily. Fermentácia je starodávna forma konzervácie, pri ktorej je potravina prirodzene premenená mikroorganizmami, ktoré rozkladajú všetky uhľohydráty a bielkoviny, pomáha pri trávení vďaka množstvu zdravých baktérií.
10. Zdravé tuky
Sú skvelým zdrojom omega-3 mastných kyselín, ale rovnako sa podieľajú na znižovaní nebezpečných hladín tuku v krvi. Ľanové semeno, chia semienka, avokádo a olivový olej, by teda nemali chýbať vo vašom jedálničku.
11. Korenie
Koreniny ako napríklad škorica, koriander, kmín, kardamón, kajanské korenie, zázvor, kurkuma a fenikel obsahujú látky, ktoré udržujú vašu pečeň v dobrej kondícií. Podporujú trávenie, imunitu, stimulujú krvný obeh a rovnako kontrolujú cholesterol a obsahujú antioxidanty.
12. Živočíšne proteíny
Jedenie správneho druhu mäsa je dobrou cestou, ako si udržať svoje pečeň zdravú. Ryby, ako je losos, sardinky a ančovičky sú dobrým zdrojom bielkovín a omega-3 mastných kyselín. Pri výbere ostatných druhov mäsa by ste sa mali zamerať na to, ktoré pochádza od zvierat, ktoré boli kŕmené trávou a neboli u nich použité hormóny a antibiotiká.
13. Rastlinné proteíny
Potrebujeme konzumovať proteíny, aby sme vytvorili nové bunky, udržali si tkanivá a syntetizovali nové proteíny na vykonávanie základných telesných funkcií. Môžete to urobiť s vegetariánskymi zdrojmi bielkovín, ako sú morské plody, ktoré obsahujú chlorofyl alebo pomocou šošovice, cíceru a fazule.
Toto je zoznam potravín, ktoré podporia zdravej vašej pečene.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.