Baktérie mikroflóry sa môžu podieľať na zmene nálad

Výskumy z posledných rokov prichádzajú s informáciou, že črevná mikroflóra môže mať vplyv nielen na metabolizmus a pravdepodobnosť vzniku rakoviny a iných ochorení, no aj na náladu človeka.
V tele človeka sa nachádza približne 10-krát viac baktérií, plesní a iných zástupcov mikroflóry ako ľudských buniek. Podľa najnovších informácií môže mať zloženie črevnej mikroflóry vplyv na vznik depresie a iné zmeny nálady.
Vedcom sa napríklad v roku 2016 vďaka výskumu na myšiach podarilo dokázať, že ak im v črevách chýbala baktéria Lactobasillus reuteri, u detí a matiek sa prejavil autizmus.
Vedecká obec tiež neraz pripomínala, že mikroflóra môže vplývať na hormóny a signálne molekuly nervovej sústavy, čím sa podieľa na ovplyvňovaní aj zložitejších emocionálnych stavov organizmu.
Kirsten Tillischovej z Kalifornskej univerzity sa podarilo dokázať, že ženy, ktorým sa v črevách nachádzalo väčšie množstvo mikróbov rodu Bacteroides, mali hustejšiu a hrubšiu sivú hmotu v prednej časti mozgovej kôry. Takisto centrum ich pamäti – hipokampus – bolo neporovnateľne väčšie ako u iných žien.
„Tieto ženy mali menší sklon prejavovať emócie, a tak len zriedka podľahli depresiám alebo panike.“
Na druhej strane ženy, ktorých mikroflóra obsahovala viac mikróbov rodu Prevotella, sa vyznačovali zvýšenou emocionálnosťou. Podľa autorov štúdie publikovanej vo vestníku Psychosomatic Medicine: Journal of Biobehavioral Medicine (Psychosomatická medicína: Žurnál behaviorálnej medicíny) mali tieto ženy väčšiu náklonnosť podľahnúť depresii.
Tillischová z týchto faktov vyvodila jasný záver:
„Stavba mikroflóry sa určite môže spájať s tým, ako sa človek cíti, ako pracuje, a dokonca aj so stavbou jeho mozgu.“

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.