Vedci vyšľachtili banány, ktoré môžu zachrániť státisíce ľudí
Tieto banány sú výnimočné nielen farbou, ale aj obsahom látok.
Vedci v Austrálii vyšľachtili banány zlatistej farby, bohaté na pro-vitamín A, ktoré by mohli zachrániť životy stoviek tisícov detí, ktoré každý rok zomrú na nedostatok tohto vitamínu.
"Biofortifikované" banány vznikli tak, že vedci odoberali gény z banánov z Papuy-Novej Guiney, ktoré majú vysoký obsah provitamínu A, ale produkujú iba malé zväzky banánov a skombinovali ich s génmi banánov Cavendish, ktoré konzumuje väčšina ľudí. Provitamín A telo premieňa na vitamín A.
Výskumníci z technologickej univerzity v Queenslande vyvíjali tieto banány ostatných 10 rokov vďaka financiám od Nadácie Billa a Melindy Gates vo výške 7,6 milióna dolárov.
Ich najnovšie zistenia boli uverejnené v časopise Wiley's Journal of Plant Biotechnology. V štúdii preukázali, že sa im podarilo tieto super-banány vypestovať v Austrálii. Profesor James Dale, ktorý viedol výskum, povedal:
"V priebehu rokov sme dokázali vyvinúť banán, ktorý dosiahol vynikajúce hladiny provitamínu A, vďaka čomu má viac zlato-oranžovú než krémovo sfarbenú dužinu. Dosiahnutie týchto vedeckých výsledkov spolu s ich publikovaním je dôležitým medzníkom v našom úsilí o poskytnutie výživnejšej stravy niektorým z najchudobnejších komunít v Afrike. Skúšali sme a testovali stovky rôznych genetických variácií tu v našom laboratóriu a v terénnych štúdiách v Queenslande, až kým sme nedostali najlepšie výsledky. Tieto elitné gény boli odoslané do Ugandy v skúmavkách, kde boli umiestnené do ugandských banánov na terénne pokusy."
Ďalšou etapou bude uskutočnenie pokusov v Ugande. Varené banány sú základnými potravinami vo vidieckych častiach krajiny, takže pestovanie týchto banánov bohatých na provitamín A pomôže ľuďom zlepšiť ich výživu.
Odhaduje sa, že každoročne zomiera na nedostatok vitamínu A až 750 000 detí, pričom státisíce ďalších kvôli tomuto deficitu stráca zrak. Výskumníci uviedli, že zatiaľ čo v detskom veku medzi šiestimi mesiacmi a piatimi rokmi vo svete došlo k výraznému zníženiu deficitu vitamínu A, v Ugande sa zvýšil z 20% v roku 2006 na 38% v roku 2011.
Banány sa vo východnej Afrike zbierajú zelené, potom sa nakrájajú a dusia. Sú výborným zdrojom škrobu, ale majú nízke hladiny mikroživín, najmä provitamínu A a železa.
Výskumníci dúfajú, že ich banány budú v Ugande pestovať ešte do roku 2021.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.