Týchto 7 vecí rovnako podlieha exspirácii. Aj vy ich nemeníte dostatočne včas?
Vedeli ste, že aj vaše papuče podliehajú exspiračnej lehote? Možno vás prekvapí, ktoré ďalšie veci by ste mali meniť častejšie.
Nielen jedlo podlieha exspiračnej dobe. Predstavíme vám bežné veci v domácnosti, ktoré možno nemeníte tak často, ako by ste mali.
Toto je zoznam bežných vecí v domácnosti, ktoré možno nemeníte tak často, ako by ste mali.
1. Zubná kefka
Každé 3 mesiace. Svoju zubnú kefku a násadu na elektrickú kefku by ste mali meniť každé 3 mesiace a dokonca aj skôr. Odborníci rovnako odporúčajú, aby ste svoju kefku vymenili aj po prekonaní chorôb ako je chrípka, aby ste predišli opätovnému infikovaniu. Rovnako často by ste mali vymieňať aj kefky svojich detí.
2. Vankúše
Každé 2-3 roky. Podľa The Sleep Council, by sa mali vankúše meniť každé 2-3 roky a prať by sa mali každé 3 mesiace. Čím sú vankúše staršie, strácajú svoj tvar a môžu byť jedným z dôvodov vašej bolesti krku. Ak svoje vankúše neperiete dosť často, skúste si uvedomiť, že až 10% váhy vankúša tvorí vaša mŕtva koža a prach, ktoré sú veľmi častými alergénmi a liahňou roztočov.
3. Autosedačka pre deti
Každých 6-10 rokov. Ako uvádzajú odborníci na bezpečnosť, to, že nechávate autosedačku v aute aj počas noci, kedy teplota môže rýchlo klesnúť, vedie k tomu, že jej materiály rýchlo menia a zhoršuje sa ich stav. Rovnako aj pracka na autosedačke podlieha starnutiu. Podľa testov dokáže vydržať 5000 otvorení a uzamknutí. Treba preto myslieť na bezpečnosť a autosedačku meniť, aby sa vaše dieťa malo dostatočnú ochranu v čase možnej kolízie.
4. Cumlík
Každých 4-8 týždňov. Ak ste mamička, nemali by ste zabúdať ani na výmenu cumlíka svojho dieťatka. Kontrolujte na ňom ňom štrbiny a rovnako aj poškodenia. Takto sa totiž vyhnete tomu, že cumlík bude kontaminovaný baktériami. Z hľadiska hygieny ho preto meňte každé 2-3 mesiace, ako odporúčajú aj výrobcovia cumlíkov.
5. Kefa na vlasy
Každý rok. Kaderníci odporúčajú, aby ste svoju kefu čistili každý týždeň od vlasov v teplej, mydlovej vode. Po tomto úkone by ste kefu mali postriekať dezinfekčným sprejom, aby ste zabránili množeniu mikroorganizmov na nej. Čas na výmenu kefu nastane podľa odborníkov vtedy, keď z nej začnú jednotlivé štetiny alebo kúsky kefy odpadávať.
6. Papuče
Každých 6 mesiacov. Možno vás to prekvapí, ale papuče by ste mali podľa odborníkov meniť každých 6 mesiacov. Papuče totiž sú priamo s vašou kožou, preto ak trpíte plesňovými infekciami, mali by ste zvážiť výmenu papúč, aby ste sa tejto nepríjemnosti zbavili účinne. Rovnako nezabúdajte na ich časté pranie a čistenie.
7. Nohavičky
Každý rok. Samozrejme, nohavičky by ste mali meniť každý deň. Vyhodiť by ste ich mali asi po roku od ich kúpenia.
Týchto 7 vecí by ste mali meniť častejšie, ako sa nazdávate. Vedeli ste, že aj tieto veci podliehajú exspirácií?
Ponožky si plním žihľavou, o tomto mnohí nevedia
Brit vysvetľuje, prečo považuje žihľavu za dôležitú súčasť svojej prírodnej lekárničky, a ako pomáha vložiť si ju do ponožiek.
Toto sa stane, keď si do kávy začnete dávať javorový sirup
Klinická štúdia skúmala účinky javorového sirupu na ľudské zdravie.
Spánkové apnoe sa u žien prejavuje inak ako u mužov. Všímajte si tieto znaky
Lekári často prehliadajú spánkové apnoe u žien. Môžu za to aj príznaky, ktoré sa často nepodobajú tým u mužov.
Najzdravší druh zeleniny zo všetkých? Toto hovoria lekári
Existuje prinajmenšom 6 dôvodov, prečo táto zelenina predbieha všetky ostatné v rebríčku najzdravších druhov zeleniny.
Ako sa zachovať pri diabetikovi v bezvedomí? Podajte mu cukor, nie však v tejto forme!
Diabetikov môže ohrozovať hypoglykémia, teda pokles cukru krvi pod normálne hodnoty, aj hyperglykémia, teda príliš vysoké hladiny cukru v krvi. Pri oboch stavoch môžu upadnúť do bezvedomia.