Slováka mesiace zadržiavajú v Čade, diplomacia chce pomôcť
Slovenská diplomacia chce poslať vyslanca ministerstva zahraničných vecí do afrického Čadu, kde už niekoľko mesiacov zadržiavajú Slováka Jozefa Lička.
V decembri minulého roka však Soliinvest napadol svojho slovenského partnera na čadskej prokuratúre argumentujúc tým, že má pochybnosti o jej zámeroch.
"Následne presadil vydanie prokurátorského opatrenia, ktorým prokurátor prikázal Jozefovi Ličkovi ml. z HONTstavu pobyt na území Čadu až do ukončenia sporu. Jeho pobyt v Čade nie je iným spôsobom obmedzený," vysvetlil slovenský rezort diplomacie.
Ministerstvo zahraničných vecí o prípade vie od konca novembra a ako tvrdí, odvtedy už podnikli celý rad krokov.
S Ličkom sú v každodennom kontakte
"Do riešenia prípadu sme zapojili naše zastupiteľské úrady v Káhire, Paríži i Moskve, zároveň francúzske veľvyslanectvo aj Delegáciu EÚ v Čade," povedali z tlačového odboru rezortu. S Ličkom sú vraj v každodennom kontakte a informujú ho o všetkých krokoch, ktoré podniknú. Šéf našej diplomacie Miroslav Lajčák o pomoc požiadal aj Európsku službu pre vonkajšiu činnosť.
"Doteraz sme boli úspešní v tom, že Čad mohli opustiť šiesti slovenskí zamestnanci firmy - to sa udialo ešte vlani v decembri," hovorí ministerstvo zahraničia. Dvoma nótami už žiadali o povolenie opustiť krajinu pre Lička, Čad však ešte neodpovedal.
"Čadská prokuratúra navyše neakceptovala písomnú garanciu konateľa Jozefa Lička st., že zostávajúce práce na futbalovom štadióne budú dokončené," dodal tlačový odbor rezortu diplomacie. Ďalším krokom, ktorý by mal zadržiavanému Slovákovi pomôcť, je vycestovanie vyslanca ministerstva do Čadu. Rezort zahraničia však upozorňuje, že podobne, ako to bolo v prípade Slováka Mateja Valucha zadržiavaného v Iráne, prílišná medializácia nie je vhodná.
O osud Slováka v Afrike sa začal zaujímať aj prezident Ivan Gašparovič. Ako povedal agentúre SITA hovorca hlavy štátu Marek Trubač, Kancelária prezidenta SR je už niekoľko dní v stálom kontakte s ministerstvom zahraničných vecí. "Práve dnes prezident SR podpísal list adresovaný prezidentovi Čadu so žiadosťou o intervenciu v prospech slovenského občana a jeho návratu domov," dodal Trubač.
Na prípad upozornili Krupinčania
Na prípad Jozefa Lička v stredu upozornili obyvatelia Krupiny, ktorí listom požiadali vrcholných politických predstaviteľov, aby sa prípadom zaoberali. Od prezidenta Ivana Gašparoviča, premiéra Roberta Fica a šéfky európskej diplomacie Catherine Ashtonovej žiadajú, aby prispeli k čo najrýchlejšiemu návratu Lička k rodine. Spolu s listom iniciovali Krupinčania aj petíciu s výzvou, aby kompetentní urýchlene riešili návrat Slováka domov.
"Okrem veľmi krátkeho konštatovania z televízie, že tento občan SR je zadržiavaný už viac ako dva mesiace niekde v Čade, nevieme prakticky nič," píšu Krupinčania. Nepáči sa im ani, že sa pozornosť štátu a médií sústreďuje na ľudí ako Baki Sadiki, Karol Mello či Viliam Mišenka. "O mladom mužovi z Krupiny, jeho osude a konaní štátnych orgánov k jeho návratu nevieme nič," konštatujú v liste jeho autori. Podľa informácií od člena petičného výboru Jána Macka sa pod petíciu s výzvou podpísalo už viac ako 1 000 ľudí.
Streľba v obci na západe: Na mieste sú policajti
Polícia na mieste preveruje oznámenie o streľbe.
Cestári varujú pred silným snežením, pozor dajte v tejto oblasti
Dopravu na cestách komplikuje sneženie a zľadovatený sneh.
Túto hračku deťom nedávajte, môže spôsobiť zvracanie a kŕče
Inšpektori upozorňujú na nebezpečnú hračku, ktorá sa vyskytla na slovenskom trhu.
Voľby by v decembri vyhralo PS pred Smerom a Hlasom
Voľby do Národnej rady SR by v decembri vyhralo hnutie Progresívne Slovensko so ziskom 22,8 percenta hlasov.
Pátracia akcia v Nízkych Tatrách: Po mužovi našli len auto
Horskí záchranári pátrali po nezvestnom turistovi, ktorý sa neozýval manželke.