10 bežných denných návykov, ktoré ničia vaše obličky
Problémy s obličkami nevzniknú zo dňa na deň. Predstavíme vám 10 bežných návykov, ktoré vedú k ich poškodeniu.
1. Fajčenie
Fajčenie priamo ovplyvňuje tlak, ktorý zas vedie k zvyšovaniu rizík kardiovaskulárnych ochorení. V konečnom dôsledku krvné cievky v obličkách podliehajú týmto dejom, čo sa podpíše aj na poškodení obličiek. Ak ste diabetik, riziká sú pre vás vyššie.
2. Zadržiavanie moču
Časté zadržiavanie moču môže viesť k ukladaniu toxínov, ktoré mali byť vylúčené. Rovnako má takýto človek nábeh na obličkové kamene, inkontinenciu a ďalšie problémy s obličkami.
3. Konzumácia cukrov
Dezerty, sladkosti, balené potraviny, sladené vody. Aj tieto potraviny sú veľmi zlé pre vaše obličky. Priveľká konzumácia fruktózy vedie k zvýšeniu hladín kyseliny močovej a v konečnom dôsledku k problémom so srdcom. Pacienti s diabetom sú vystavení vysokému riziku vzniku problémov s obličkami. Príliš veľa cukru vo vašej strave môže zhoršiť túto situáciu.
4. Monitorujete si tlak?
Hypertenzia môže spôsobiť poškodenie obličiek. Je preto potrebné poznať svoj tlak.
5. Nesprávne užívanie liekov
Ak užívate lieky, mali by ste sa riadiť príbalovými informáciami alebo nariadeniami lekára. Niektoré lieky totiž pri nesprávnom užívaní môžu poškodiť obličky. Rovnako aj pravidelné užívanie liekov s látkami ako je aspirín, ibuprofén a acetaminofén sú možným problémom pre vaše obličky.
6. Nedostatok cvičenia
Cvičenie je dobré pre cirkuláciu krvi v tela a zároveň udržuje v norme tlak. Nadváha rovnako vplýva na zdravie obličiek a močového systému.
7. Nesprávne návyky pri jedení
Niekedy aj keď prijímate inak zdravé jedlo, môže to byť pre vás problémom a rovnako aj pre vaše obličky. Ak máte už problémy s obličkami, lekár môže navrhnúť stravu, ktorá má menej draslíka a fosforu. To znamená, že tradične "zlé" potraviny, ako je biela ryža, biely chlieb a cestoviny sa zrazu stávajú pre vás dobré. Nemali by ste jesť celozrnné potraviny, ovsené vločky, orechy, šošovicu, obilné otruby, ryby, mäso, hydinu, paradajky, zemiaky, banány a pomaranče. Naopak pri takejto diéte by ste sa mali zamerať na jablká, broskyne, mrkvu, fazuľu, kukuricu, ryžu. Niektoré živiny, ako horčík a vitamín B6, sú vhodné na prevenciu obličkových kameňov.
8. Častá konzumácia alkoholu
Podobne ako pečeň, aj obličky fungujú na princípe odstraňovania nebezpečných substancií z tela. Ak pijete často alkohol, vaše obličky sú pod neustálym tlakom. Konzumácia alkoholu na bežnej báze vedie k vážnemu poškodeniu močového systému. Alkohol zároveň extrémne dehydruje.
9. Príliš veľa soli
Vysoké dávky sodíka vo vašej strave sú potencionálnym problémom nielen pre vaše obličky, ale rovnako vedú k vyššiemu tlaku. Nezdravé potraviny, fast foody a balené potraviny. Tie väčšinou obsahujú vysoké dávky sodíka. Namiesto týchto rýchlych potravín si doprajte ovocie, zeleninu alebo maškrty, ktoré si pripravíte doma.
10. Nedostatok vody
Obličky potrebujú pre svoje správne fungovanie dostatok vody, aby dokázali odvádzať z tela toxíny. Dehydratácia nielenže ohrozuje zdravie vašich obličiek, ale rovnako vedie k tvorbe obličkových kameňov.
Toto je 10 bežných návykov, ktorými si môžete vážne poškodiť obličky. Koľko z nich robíte vy?
Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor
Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.