Demencii by sa dalo zabrániť, ak by sme si všímali 9 rizikových faktorov počas života
Jednej tretine prípadov demencie na celom svete by sa mohlo zabrániť spozorovaním 9 rizikových faktorov počas celého života človeka, ako tvrdia vedci.
Medzi rizikové faktory demencie patrí:
- nízka vzdelanosť do veku 15-tich rokov
- strata sluchu v strednom veku (45-65 rokov)
- vysoký tlak v strednom veku
- obezita v strednom veku
- fajčenie vo vyššom veku (65 a viac)
- cukrovka vo vyššom veku
- depresie vo vyššom veku
- fyzická nečinnosť vo vyššom veku
- sociálna izolácia vo vyššom veku
Rizikové faktory bežného života
Starostlivosť o tieto rizikové faktory by pravdepodobne zabránila 35 percentám prípadov demencie. V porovnaní so zameraním na hlavný genetický rizikový faktor, známy ako ApoE, by sa zabránilo menej ako jednej z desiatich prípadov demencie (7%), uviedli autori štúdie.
Tri rizikové faktory, ktoré by mohli mať najväčší rozdiel v prevencii demencie, zahŕňajú: pobyt v škole (čo by znížilo prípady demencie o 8%), stratu sluchu v strednom veku (o 9 percent menej) a ukončenie fajčenia v neskoršom veku (o 5 percent menej prípadov demencie), ako uviedla štúdia.
Zistenia od 24 medzinárodných odborníkov boli uverejnené v lekárskom časopise The Lancet na medzinárodnej konferencii Alzheimerovej asociácie v Londýne v Anglicku.
Alarmujúce čísla
Asi 47 miliónov ľudí na celom svete má demenciu. Očakáva sa, že tento počet sa takmer trojnásobne zvýši na 131 miliónov do roku 2050, ako povedali vedci.
"Konanie v súčasnosti výrazne zlepší život ľudí s demenciou a ich rodín a pritom môže premeniť budúcnosť spoločnosti," uviedol vedúci autor Gill Livingston, profesor na University College v Londýne.
Demencia je zvyčajne diagnostikovaná neskôr v živote. Ale zmeny mozgu súvisiace s demenciou sa vo všeobecnosti začínajú rozvíjať roky pred objavením sa symptómov.
"Veríme, že širší prístup k prevencii demencie, ktorý odráža tieto meniace sa rizikové faktory, bude prínosom pre našu starnúcu spoločnosť a pomôže zabrániť nárastu počtu prípadov demencie na celom svete," povedal Livingston.
Spoluautor štúdie Dr. Lon Schneider poznamenal:
"Spoločnosť sa musí zapojiť do spôsobov, ako znížiť riziko demencie počas celého života a zlepšiť starostlivosť a liečbu tých, ktorí už majú túto chorobu. To zahŕňa zabezpečenie bezpečných a účinných sociálnych a zdravotných zásahov s cieľom integrovať ľudí s demenciou v rámci ich komunít."
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.