Toto je 10 najväčších chýb, ktoré robíme pri výbere letnej obuvi
Prezradíme vám, ako by ste si mali vyberať topánky na leto.
V letnom období nás zvyknú v obchodoch lákať farebné topánky či sandále, ktoré síce vyzerajú krásne, no málokedy pri ich výbere zvažujeme aj zdravie, pohodlie a hygienu chodidiel. Toto sú najväčšie chyby, aké zvykneme robiť pri výbere letnej obuvi.
1. Topánka je príliš úzka
Úzke topánky nielenže vytvárajú nepekný dojem chodidiel, ale tiež môžu prispieť k deformácii kĺbov a vzniku otlakov. Úzke topánky často spôsobujú zarastanie nechtov, ako aj podráždenie kože, čo vedie k tvorbe pľuzgierov.
2. Topánka nesedí v oblasti priehlavku
Topánka vám nesedí, keď krivka chodidla a krivka podošvy nie sú zhodné. Výsledkom je, že vaša noha nestojí na celkovom povrchu topánky, ale iba na dvoch miestach: vpredu a na päte. Nosenie takýchto topánok spôsobuje problémy s krvným obehom a vedie k tvorbe otlakov, nadmerného potenia a bolesti nôh.
3. Podrážka je dlhšia ako noha
Nadmerne dlhé podrážky sú spoločným znakom žabiek a sandálov s pásikom medzi prstami. Pri takýchto topánkach je vzdialenosť medzi špičkami prstov a prednou hranou podrážky príliš dlhá. Bežná vzdialenosť by nemala byť väčšia ako 1 cm. Predstavuje tak voľnú plochu nohy vo vnútri topánky. Aj je podrážka príliš veľká, chôdza sa stáva nepríjemnou a nebezpečnou - môže spôsobiť choroby tkaniva a kĺbov. Navyše, riskujete najmä pri vychádzaní po schodoch.
4. Podrážka je príliš krátka
Pri sandáloch s príliš krátkou podrážkou, musíte neustále podopierať topánky svojimi prstami. To znamená, že svaly sú po celý čas napäté, pričom zaťaženie nohy je nerovnomerne rozložené. Takisto riskujete poškodenie päty a vznik ďalších poranení.
5. Topánky sú príliš voľné
Keď sú vaše topánky príliš voľné, jediné, čo zabraňuje pádu, sú vaše prsty. V dôsledku toho sa svaly na nohách prepracujú, čo môže viesť k nevzhľadnej chôdzi. Navyše, nosenie takejto obuvi môže viesť k deformáciám prstov a kĺbov, výskytu otlakov a bolestí kolien a chrbta.
6. Topánky sú príliš veľké
Keď nosíte obuv, ktorá je príliš veľká, vždy, keď zdvihnete nohu, napínajte svaly, aby ste zabránili pádu topánky. To môže ľahko spôsobiť, že narazíte a stratíte rovnováhu. Príliš veľké topánky sú rovnako škodlivé ako tie, ktoré sú príliš tesné.
7. Topánky vyrobené z umelých materiálov
V lete sa odporúča nosiť topánky z prírodných materiálov, ako je koža a textil. Nosenie falošných kožených topánok za teplého počasia môže byť pre vaše zdravie nebezpečné, pretože pri vysokých teplotách rôzne chemické zložky reagujú s pokožkou. Okrem toho takéto topánky majú zlé vetranie nôh, čo môže viesť k hubovým infekciám, odieraniu a pľuzgierom.
8. Nosenie lakovanej kože
Počas najhorúcejších dní roka je lepšie nenosiť každý deň topánky z lakovanej kože. Takéto topánky nemajú dobré vetranie a absorpciu vlhkosti. Navyše, tieto topánky sú náchylné na mechanické poškodenie a iné zmeny vplyvom teplôt. Majú tendenciu praskať pri teplote pod -10 °C alebo nad 25 °C.
9. Nosenie uzavretých topánok naboso
Nosenie uzavretých topánok naboso vedie k zvýšenému poteniu a hrubnutiu kože na pätách. Odporúča sa nosiť takéto topánky s ponožkami. Ak je počasie príliš teplé pre bežné ponožky, použite čo najmenšie ponožky, takzvané ťapky.
10. Nosenie topánok s plochou podrážkou
Nosenie plochých topánok viac ako 1-2 hodiny denne môže poškodiť vaše zdravie. Takáto obuv nedokáže dobre zmierniť náraz päty na zem, čo znamená, že vaša kostra dostane pri každom kroku mikrotraumu. Ďalšou nevýhodou je, že vaše nohy zostávajú v stave neustáleho napätia, čo zvyšuje riziko vyvrtnutia a iných zranení. Vaša telesná hmotnosť nie je rovnomerne rozložená pozdĺž chodidla. Tieto škodlivé účinky môžete výrazne znížiť pomocou ortopedických vložiek, ale vašou najlepšou voľbou pre každodenné nosenie by mali byť topánky, ktoré držia svoj tvar a majú podpätok o veľkosti 2 až 4 cm.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.