Veľká Británia dosiahla obrovský prielom v liečbe schizofrénie

Vedecká obec môže oslavovať ďalší krok k zastaveniu ochorenia, ktoré je na svete častejšie, než by sa mohlo zdať.
Schizofrénia je ťažké psychické ochorenie, pri ktorom pacient stráca kontakt s realitou. Môžu ho sprevádzať halucinácie, paranoja alebo až znížené rozumové schopnosti. Schizofréniou trpí približné každý 100. človek a medzi faktory, ktoré ju spúšťajú, patrí genetika, závislosť od alkoholu a drog, komplikácie pri pôrode a ďalšie.
Odborníci zatiaľ nenašli spôsob, ako schizofréniu úplne vyliečiť. Na utlmenie symptómov sa obvykle používajú antipsychotiká a osobné konzultácie so psychiatrom. Pri pacientoch so závažným typom tohto ochorenia sa niekedy používa aj elektrokonvulzívna terapia, ktorá sa považuje za najrýchlejší spôsob, ako potlačiť agresiu a myšlienky na samovraždu spolu s inými poruchami správania schizofrenikov.
Proteíny a schizofrénia
Výskumy posledných rokov sa zamerali na vplyv konkrétnych génov a proteínov na liečbu symptómov tohto psychického ochorenia. Vedci svoj záujem sústredili predovšetkým na proteín s názvom Disrupted in schizophrenia 1 (DISC1, Ničenie schizofrénie 1), ktorý kóduje rovnomenný gén.
Ukázalo sa, že jedinci s dedičným typom schizofrénie majú menej funkčných hormónov tohto typu. Glasgowská univerzita vo Veľkej Británii sa začala zaoberať možnosťami, ako zvýšiť hladinu tohto hormónu.
Ako bojovať proti schizofrénii?
Vedci na čele s profesorom molekulárnej farmakológie Georgom Bailliem zistili, že hormón DISC1 sa síce v mozgu chorých pacientov nachádza a pravidelne tvorí, no ich mozgové bunky ho neustále rozkladajú.
„Pokiaľ by sa nám podarilo zastaviť prirodzený rozklad DISC1, u ľudí s jeho nízkou hladinou by mohlo dôjsť k zotaveniu.“
V boji proti schizofrénii má kľúčovú úlohu aj ďalší proteín – FBXW7. Laicky povedané tento proteín označuje ďalšie proteíny, ktoré potom bunky mozgu zničia. Keby sa vedcom podarilo obmedziť interakciu tohto hormónu s hormónom DISC1, mohli by tým zabrániť jeho deštrukcii v mozgu schizofrenikov.
Prielom vo vede
Vedcom sa už podarilo svoj objav overiť na skutočných pacientoch. Do ich mozgových buniek vložili malé množstvo aminokyselín, ktoré zabránili stretu dvoch hormónov.
Týmto činom zabránili rozpúšťaniu hormónu DISC1, čím sa v mozgu pacientov podarilo obnoviť normálnu hladinu DISC1.
„Veríme, že výsledky nášho výskumu sú prvým krokom na ceste k potenciálnemu lieku na niekoľko psychiatrických porúch,“
uzavrel profesor Baillie.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.