• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 10.3.2025Meniny má Branislav, Bruno
11°Bratislava

Slovenský špeciál letecky transportoval 13-mesačné choré dieťa na Slovensko

  • 11:08 29.07.2017
  • Bratislava
Slovenský špeciál letecky transportoval 13-mesačné choré dieťa na Slovensko

Letecký útvar Ministerstva vnútra Slovenskej republiky (MV SR) v noci nadnes letecky transportoval 13-mesačné dievčatko z Egypta na Slovensko.

TASR informoval riaditeľ Tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra Ivan Netík.

Dievčatko ochorelo na závažné infekčné ochorenie počas dovolenky so svojimi rodičmi a ďalším súrodencom v letovisku Marsa Alam. Stav malej pacientky sa rapídne zhoršil. Vzhľadom na to, že nemocnica v dovolenkovej destinácii nebola uspôsobená na diagnostiku a liečbu dievčatka, egyptskí lekári odporučili čo najrýchlejší transport na Slovensko,“ povedal Netík.

Zdravotná poisťovňa, v ktorej bola rodina počas dovolenky v Egypte poistená, by dokázala zabezpečiť letecký prevoz až v nedeľu (30.7.) v podvečer.

Aj preto sa Ministerstvo vnútra SR rozhodlo do Egypta poslať letecký špeciál. V priebehu štyroch hodín od nahlásenia udalosti odletel do egyptskej Hurghady, kde medzitým pacientku previezli, stroj Fokker 100 s medicínskym vybavením a tímom lekárov z Nemocnice sv. Michala v Bratislave,“ doplnil Netík.

Dieťa spolu s rodičmi a súrodencom dnes v skorých ranných hodinách transportovali na Slovensko. Všetkých štyroch po prílete previezli sanitky do nemocnice na bratislavských Kramároch.

Ministerstvo vnútra SR pri transporte malej pacientky spolupracovalo s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitosti a Ministerstvom zdravotníctva SR.

„Môžeme potvrdiť, že bol zabezpečený transport z letiska do Univerzitnej nemocnice Bratislava na Kramároch. Zdravotníci poskytujú dieťaťu potrebnú zdravotnú starostlivosť. Malá pacientka je v stabilizovanom stave, mimo ohrozenia života,“ uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Výsledky prvých klinických vyšetrení podľa nej ukazujú, že by nemalo ísť o cudzokrajnú chorobu.

Zvážte pobyt v tropických krajinách

Hlavný hygienik SR odporúča v tejto súvislosti rodičom detí do troch rokov zvážiť cestovanie do tropických krajín. „Pred plánovanou cestou je nutné poradiť sa s detským lekárom, pričom pediater by mal poznať účel cesty, dĺžku predpokladaného pobytu, typ ubytovania, prostredie či spôsob stravovania. Ošetrujúci lekár informuje o očkovaniach, liekoch na samoliečbu, prevencii niektorých ochorení či spôsobe ako obmedziť riziko v zahraničí. Deti do jedného roka by nemali byť vôbec vystavované slnečnému žiareniu,“ dodala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Zuzana Drobová.

Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: Pexels
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Meteorológovia varujú: Tieto okresy zasiahne víchrica

Meteorológovia varujú: Tieto okresy zasiahne víchrica

DNES - 20:07Domáce

SHMÚ vydal výstrahy pre silný vietor.

Mikulec: Vymenovanie Daniela Fabiana ohrozuje fungovanie leteckého útvaru Ministerstva vnútra

Mikulec: Vymenovanie Daniela Fabiana ohrozuje fungovanie leteckého útvaru Ministerstva vnútra

DNES - 18:59Domáce

Exminister vnútra a poslanec Národnej rady SR Roman Mikulec tvrdí, že vymenovanie Daniela Fabiana za riaditeľa Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR, ktorý je vo funkcii od 1. marca, ohrozuje jeho fungovanie.

SNS nahnevali výsledky prieskumu. Žiada Fica, aby odvolal predsedu Štatistického úradu

SNS nahnevali výsledky prieskumu. Žiada Fica, aby odvolal predsedu Štatistického úradu

DNES - 17:47Domáce

SNS vyzýva premiéra, aby pre prieskum preferencií odvolal predsedu Štatistického úradu Martina Nemkyho.

Gašpar: O manažovaní pandémie by mohli rokovať spoločne dva výbory

Gašpar: O manažovaní pandémie by mohli rokovať spoločne dva výbory

DNES - 17:33Domáce

O téme manažovania zdrojov počas pandémie ochorenia COVID-19 by mohli spoločne rokovať členovia parlamentného zdravotníckeho a brannobezpečnostného výboru.

Šimečka: S Migaľom sme sa zhodli, že Raši nie je dobrým kandidátom na šéfa Národnej rady SR

Šimečka: S Migaľom sme sa zhodli, že Raši nie je dobrým kandidátom na šéfa Národnej rady SR

DNES - 17:31Domáce

Šéf opozičného PS Michal Šimečka sa v pondelok stretol s nezaradeným poslancom Samuelom Migaľom, ktorého spolu s poslancom Radomírom Šalitrošom vylúčili z koaličného Hlasu-SD.