Pola Negri ako prvá Európanka otvorila dvere do Hollywoodu ďalším herečkám

Americká herečka poľsko-slovenského pôvodu Pola Negri patrila k hviezdam nemého filmu.
Od úmrtia prvej Európanky, ktorá si podmanila Hollywood a otvorila jeho brány nasledovníčkam, uplynie v utorok 1. augusta 30 rokov.
Pola Negri, vlastným menom Barbara Apolonia Chalupcová, sa narodila v poľskom Lipne 3. januára 1897. Niekdajšia hviezda strieborného plátna si pseudonym, pod ktorým sa preslávila aj ďaleko za hranicami rodného Poľska, požičala od talianskej poetky a prozaičky Ady Negri (1870-1945).
V mladosti navštevovala baletnú školu v hlavnom meste Poľska, neskôr prešla k divadlu. Už v roku 1912 debutovala vo varšavskom divadle v hre Panenské sľuby. Neskôr v roku 1914 si ju všimol zakladateľ poľskej kinematografie Aleksander Hertz a angažoval ju do filmu Otrokyňa vášní. V dráme Die Augen der Mumie Ma (Muž bez mena, 1918) režisér Ernst Lubitsch síce riskoval s angažovaním neznámej Poľky, ale ako sa neskôr ukázalo, Pola Negri svojím exotickým vzhľadom si na dlhú dobu podmanila srdcia divákov a s režisérom natočila množstvo ďalších filmov. Lubitsch režíroval aj snímku Madam DuBarry (1919), ktorú v USA premietali pod názvom Passion. Úspech bol podľa kritiky natoľko ohromujúci, že v roku 1922 dostala herečka i režisér ponuku na prácu vo filmových štúdiách v Hollywoode.
Popularitu jej priniesli aj filmy Vendetta (1919), One Arabian Night (1920) a ďalšie. Herečka nimi získala čestné miesto v histórii svetovej kinematografie. Jej ostatným filmom je The Moon-Spinners (1964).
Charizmatická tmavovláska hrala vo vyše 60 filmoch. Medzitým stihla viacero románikov. Prominentný pár tvorila s prvým filmovým sexidolom Rudolphom Valentinom. Ich lásku preťala jeho predčasná smrť. Americký bulvár o nej rozširoval, že mala pletky aj s legendárnym hercom a režisérom Charliem Chaplinom. „Bola to však len fáma. Prežili spolu len krátky románik, ktorý spomínajú obaja vo svojich pamätiach,“ uviedla Veronika Pauková, historička Kysuckého múzea v Čadci, ktorá napísala prvú slovenskú knihu o Pole Negri.
Apolonia Chalupcová alias Pola Negri sa vydávala dvakrát a vždy za mužov so šľachtickými titulmi.
Herečka zomrela 3. augusta 1987 vo veku 90 rokov v San Antoniu v americkom štáte Texas.
Poctou svetoznámej herečke Pole Negri bola výstava Legendy a skutočnosť v Poľskom inštitúte v Bratislave, ktorá bola sprievodnou akciou festivalu Febiofest 2008. Pripravilo ju Múzeum kinematografie v Lodži pri príležitosti 20. výročia smrti slávnej poľskej herečky so slovenskými koreňmi. Jej otec Juraj Chalupec pochádzal z obce Nesluša, pracoval ako drotár. Matka Eleonora Kielczewská bola Poľka zo schudobnenej šľachtickej rodiny.

Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta
Rock pod Kameňom, najväčší rockový festival na Slovensku, ktorý prebehne 26. až 28. júna, prichádza s novinkami.

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru
Katolíci, evanjelici a ďalší kresťania vstúpili Palmovou nedeľou, nazývanou aj ako Kvetná nedeľa (13. 4.), do Svätého týždňa.

Slnko v sieti: Najlepším hraným filmom sú Vlny, získali deväť cien
Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v stredu v Bratislave laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2024.

„Vzdávam sa“: Herečka Cate Blanchettová plánuje ukončiť hereckú kariéru
Oceňovaná austrálska herečka Cate Blanchettová oznámila, že sa „vzdáva“ herectva a plánuje ukončiť svoju hereckú kariéru, aby sa v živote mohla venovať iným veciam.

Novým generálnym riaditeľom SNG bude Juraj Králik
Novým generálnym riaditeľom Slovenskej národnej galérie bude od utorka (15. 4.) Juraj Králik.