10 vedecky dokázaných spôsobov, ako vychovať šťastné dieťa
Dobrý rodič chce, aby bolo jeho dieťa šťastné a urobí pre to všetko. Tieto vedecky podložené rady vám možno pomôžu ujasniť si, čo by ste mali pre šťastie svojho dieťaťa robiť.
1. Dajte mu čas na hranie.
Áno, dieťa by sa malo učiť sociálnym schopnostiam a iným potrebným veciam, je však potrebné dieťaťu dovoliť byť dieťaťom a dať mu dostatok času na hranie. Tento čas nielenže buduje kreativitu u dieťaťa, ale má čas snívať o svojich snoch. Podporujte preto svoje deti v hre a v tom, ak čas trávia vonku a nie pred televíziou alebo pri internete.
2. Aj negatívne emócie majú svoje miesto.
Smútok, hnev, zlá nálada sa väčšinou ukazujú ako stavy a emócie, ktoré by deti nemali prežívať, pretože sú zlé. Ak však dieťa naučíte, že občas je dobré prežívať tieto emócie a ukážete im ako ich prekonať, aj toto je spôsob ako vaše dieťa bude spokojné a v dospelosti sa bude vedieť vysporiadať s nepríjemnejšími stavmi.
3. Neporovnávajte ho s ostatnými.
Je ťažké neporovnávať, ale deti sú aj dosť medzi sebou súťaživé. Skúste preto jeho činy neporovnávať s inými, dieťa skutočne nepotrebuje, aby ho súdil niekto iný alebo aj vy.
4. Chváľte snahu.
Je celkom bežné, že dieťa odmeníme a pochválime, ak sa mu niečo podarí. Je však potrebné dieťa chváliť aj vo chvíľach, kedy sa mu nedarí, ale skutočne sa snažilo.
5. Nechajte ho chopiť sa šance.
Dieťa by malo vedieť, čo je to nezávislosť, preto nie je dobré, ak mu nedávate voľnosť. Občas je potrebné, aby deti mali slobodu a s určitými vecami si poradili samé. Nechajte preto občas dieťa urobiť vlastné rozhodnutia, ktoré im prinesú skúsenosti a takisto ponaučenia pre ďalšie podobné prípady. Nie vždy budete pri nich, preto ich treba nechať učiť sa.
6. Buďte šťastní!
Deti sa najviac naučia od dospelých, preto je dobré, ak im ukazujete model šťastia, pokoja, lásky vo svojom živote. Týmto spôsobom najlepšie porozumejú týmto hodnotám a rovnako sa aj vy budete cítiť lepšie.
7. Dajte mu zmysel pre zodpovednosť.
Deti dokážu už ako malé zvládnuť niektoré domáce práce, preto ich im dovoľte robiť a odmeňte ich za ne. Takéto malé veci im nielenže urobia radosť, ale nebudú neskôr prežívať stres alebo úzkosť zo zverenej zodpovednosti.
8. Argumenty a vážne rozhovory odložte na neskôr.
Deti potrebujú byť deťmi. Preto s nimi nekomunikujte ako s dospelými. Výčitky, hádky, zložité argumenty. To si nechajte pre dospelých, deti v tomto období nepotrebujú spoznať stres a úzkosť, ktorá pramení z rodiča.
9. Ukazujte rodinné hodnoty.
Rodina je dôležitá pre určenie hodnôt dieťaťa, preto je dobré ak vidí, ako rodina spolupracuje, prežíva zážitky, chodí na výlety, baví sa. Skúste si preto vždy nájsť čas na rodinu, dieťa totiž už v útlom veku sleduje, ako rodina pracuje a preberá z nej dobré aj zlé návyky.
10. Vytvárajte šťastné spomienky.
Podľa štúdie deti, ktoré mali šťastné spomienky na detstvo boli v dospelosti šťastnejšie, zdravšie a štedrejšie. Pekné spomienky preto robia veľký rozdiel medzi takýmito deťmi, ktoré majú na čo dobré spomínať a tými, čo nie.
Súhlasíte s týmito radami ohľadom výchovy svojich ratolestí? Dajte nám vedieť v komentároch.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.