Takýto je život s neviditeľným postihnutím

Žena sa podelila o päť tipov, ako zvládnuť život s neliečiteľným zdravotným postihnutím.
Susan Robinson sa narodila s genetickým zrakovým postihnutím nazývaným Stargardtova choroba, na ktorú v súčasnosti neexistuje žiaden liek. Susan je kvôli tomu slepá, ale nenávidí, keď ju nazývajú zdravotne postihnutou.
Poslucháčom na TED prednáške povedala, že slovo „postihnutie“ úplne ignoruje kapacitu, schopnosť, potenciál, namiesto toho uprednostňuje zlomenosť a nedostatok.
Často sa jej ľudia pýtajú, ako mohla vo svojom osobnom živote a kariére toho tak veľa dokázať, čo znamená, že podľa nich by na to nemala mať, kvôli jej postihnutiu. Susan sa podelila o päť rád, ktorými sa celý život riadi a chce nimi inšpirovať ostatných:
1. Poznajte svoje superschopnosti
Susan ľuďom radí, aby sa spoliehali na svoje najsilnejšie stránky. Sama hovorí, že jej postihnutie jej umožňuje "vidieť to, čo ostatní ľudia nevidia". Dokáže sa plynule adaptovať, absorbovať a presne spracovať množstvo narážok. Práca s ľuďmi je pre ňu preto jednoduchšia.
2. Spoliehajte sa na to, že toho veľa pokazíte
Naučte sa vyrovnávať s trápnymi situáciami, ku ktorým vo vašom živote určite dôjde. Všetky negatívne príhody berte s nadhľadom.
3. Vedzte, že všetci sú nejakým spôsobom postihnutí
Robinson uvádza príklad, že ľudia strácajú chuť, keď sú nachladnutí. Susan sa tiež stretla s ľuďmi, ktorí síce omnoho lepšie videli, no vôbec sa nesprávali rozumne.
4. Poukážte na postihnutie u iných ľudí
Tento tip však odporúča využívať u ľudí, ktorých dobre poznáte, pretože cudzí ľudia zvyčajne nemajú radi náučné momenty. Nebojte sa podpichovať svojich blízkych, že aj oni občas robia chyby.
5. Dosiahnite odvážne ciele
Susan hovorí, že zdravotné postihnutie nemusí ľuďom brániť dosiahnuť svoje ciele. Susan chce napríklad cestovať na zadnom sedadle motorky z Káthmandu v Nepále do Darjeelingu v Západnom Bengálsku.
Video: Tu je celý záznam z prednášky

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.