DNA tresky prezradila tajomstvo úspechu Vikingov
Analýza DNA z kostí stredovekej tresky pomohla vedcom vyjasniť, aké tajomstvo sa ukrýva za úspešným životom slávnych Vikingov.
Štúdia publikovaná v žurnále PNAS preukázala, že za vikingskými úspechmi stálo predovšetkým celoeurópske obchodovanie s treskou.
James Barrett z Cambridgeskej univerzity priblížil nález vedcov:
„Obchod s rybami bol jednou z vecí, ktoré v stredovekej Európe začali spájať jednotlivé národy. Hedeby (vikingská osada na pobreží Jutského polostrova) bolo na začiatku stredoveku jedným z najdôležitejších obchodných centier. Bolo to miesto, kde sa sever stretával s juhom, kresťan s pohanom a civilizované národy s barbarmi.“
Analýza DNA ostatkov nájdených v bývalých vikingských osadách pomohla vedcom odkryť už mnohé fakty. Dozvedeli sme sa vďaka nej napríklad aj to, že prví Vikingovia sa objavili v Škandinávii minimálne pred 10 000 rokmi.
Mýtus o mierumilovných Vikingoch
Barrettovi s kolegami sa pomocou analýzy DNA najnovšie podarilo ozrejmiť mýtus o tom, že Vikingovia boli spočiatku obchodným národom, a až neskôr sa z nich stali povestní piráti a dobyvatelia. Vďaka treske z Hedeby sa ukázalo, že populárny mýtus sa zakladá na pravde.
Vďaka chladnému podnebiu a iným priaznivým podmienkam, ktoré pomohli uchovať tresku v takmer nepoškodenom stave, sa vedcom podarilo analyzovať celý genóm ryby.
Genetici, archeológovia a biológovia boli náramne prekvapení, keď zistili, že treska bola vylovená v takmer 1000-kilometrovej vzdialenosti od starodávneho mesta Hedeby. Podľa Barretta to naznačuje, že Vikingovia boli schopní preplávať obrovské vzdialenosti len preto, aby v ďalekých vodách mohli loviť ryby, ktoré doma usušili, aby ich mohli predať alebo vymeniť za iné predmety z juhu. Znamená to, že prvé obchodné cesty lemovali Európu oveľa skôr, než sa vedci doteraz nazdávali.
„Vďaka tomuto nálezu sú dejiny prerodu obyvateľov Škandinávie z pokojných obchodníkov na strašných rabovačov ešte zaujímavejšie,“
uzatvára vedecký tím.
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.