Ako budeme žiť v roku 2050
- 22:31 17.08.2017
- Bratislava

Keď uvažujeme nad budúcnosťou, predstavujeme si lietajúce autá či robotov, no najbližšie desiatky rokov pre nás môžu byť kruté.
Správa o stratégiách trvalej udržateľnosti, People and Planet Positive, spoločnosti IKEA načrtla niektoré výzvy, ktorým budú v najbližších rokoch čeliť nielen podniky, ale my všetci.
V správe sa uvádza, že:
- Do konca storočia sa teplota na celom svete zvýši o štyri stupne Celzia.
- V roku 1900 bolo iba 12 miest s počtom obyvateľov nad 1 milión, dnes je ich počet viac ako 400 a mestské obyvateľstvo každý týždeň rastie o viac ako jeden milión ľudí.
- V súčasnosti používame zdroje našej planéty v miere, ktorá vyžaduje až 1,5 planét.
- Do roku 2030 bude takmer polovica svetovej populácie žiť na miestach s nedostatkom pitnej vody.
- Na boj proti niektorým z týchto dramatických zmien v priebehu niekoľkých najbližších desaťročí, budú musieť státisíce miliónov domácností prejsť na inteligentný energetický manažment a vyrábať si vlastnú energiu.
A to nie je všetko.
- OSN odhaduje, že do roku 2050 bude svetová populácia takmer 9,8 miliárd. Svetová populácia dosiahla jednu miliardu až na začiatku osemdesiatych rokov minulého storočia. Teraz prirastie jedna miliarda každých 12-15 rokov.
- A aby sme mohli všetkých nakŕmiť, do roku 2050 budeme potrebovať o 70 percent viac potravín.
- Všetky veľké primáty, vrátane šimpanzov, goríl a orangutanov sú vystavené riziku vyhynutia.
- Budeme čeliť väčším dopravným zápcham, vyšším emisiám a väčšiemu znečisteniu ovzdušia a verejná doprava bude tiež viac preplnená.
- Počet environmentálnych utečencov by mohol do roku 2050 dosiahnuť 200 miliónov kvôli suchu a záplavám súvisiacim s klimatickými zmenami.

Slováci namiesto šetrenia prišli o peniaze. Pozor na tento masívny podvod
Používatelia smartfónov si v snahe ušetriť peniaze nainštalovali škodlivé aplikácie.

Hlasujúci za Oscarov si musia pred odovzdaním hlasov pozrieť všetky filmy
Členovia poroty, ktorá rozhoduje o filmových cenách Oscar, budú musieť preukázať pred hlasovaním vo finálovom kole, že si pozreli všetky filmy v jednotlivých kategóriách.

Ako zabrániť vysychaniu trávnika? Pozor na túto chybu
Ku koseniu trávnika treba pristupovať opatrne zvlášť počas leta.

Prečo ráno meškáte do práce: Fantómové zápchy a ako sa im vyhnúť
Prečo na niektorých miestach vznikajú dopravné zápchy aj napriek absencii prekážky na ceste?

Koniec WhatsApp na niektorých zariadeniach: Hrozí to aj vášmu?
Aplikácia WhatsApp prestane v priebehu niekoľkých dní fungovať na viacerých mobilných zariadeniach. Zistite, či tam nepatrí aj vaše.