Hraničná porucha osobnosti a jej 7 klasických prejavov, ktoré by ste mali poznať
Toto je 7 prejavov ľudí, ktorí trpia touto poruchou.
Emocionálne nestabilná porucha osobnosti alebo hraničná porucha osobnosti sa prejavuje premenlivou emotívnosťou, na ktorú nadväzuje premenlivé správanie. Emočne nestabilný človek najskôr jedná, a potom myslí. Predpokladá sa, že hraničná porucha osobnosti postihuje 1%- 6% populácie. Je častejšie prítomná u žien, ako u mužov. Najznámejším znakom hraničnej poruchy osobnosti je dlhá nestabilita v osobných vzťahoch, nízke sebavedomie. To je čiastočne spôsobené nestabilnými a impulzívnymi emóciami.
Ľudia s touto poruchou osobnosti si môžu niekedy idealizovať niekoho iného a čoskoro potom, ho nenávidia. V dôsledku toho majú tí, ktorí majú hraničnú poruchu osobnosti, často veľmi intenzívne vzťahy s ostatnými. Tu je 7 ďalších znakov hraničnej poruchy osobnosti, ktoré by ste mali poznať:
1. Intenzívny strach z opustenia alebo samoty, či už v predstavách alebo v skutočnosti.
2. Tendencia riskovať bez toho, aby osoba premýšľala o dôsledkoch. Najmä vtedy, keď vo výsledku ublížia sebe. To sa môže ukázať v rizikovom sexe, haváriách, alebo vo vlastnom sebapoškodzovaní.
3. Pokus o sebapoškodzovanie alebo myšlienky na samovraždu. Ľudia s hraničnou poruchou osobnosti sa zvyčajne nepokúšajú zabiť. Skôr vyjadrujú pocity hnevu voči sebe alebo sa snažia cítiť "normálne".
4. Nestabilný pocit zo seba. Ľudia s hraničnou poruchou osobnosti môžu často cítiť, že sú rôznymi ľuďmi v závislosti od toho, s kým sú. Často popisujú pocit stratenosti a prázdnoty.
5. Paranoidné myšlienky. Títo ľudia veria vo veci, ktoré nie sú pravdivé, takže sa zdá, že osoba s hraničnou poruchou osobnosti nie je naozaj tam, kde momentálne fyzicky je.
6. Pocit intenzívneho hnevu, možno pre pomerne triviálne veci a fyzické pôsobenie v reakcii.
7. Ľudia s hraničnou poruchou osobnosti sú často na emocionálnej horskej dráhe. Intenzívna úzkosť môže ustúpiť od intenzívnej depresie, až po ďalšie silné emócie. Tieto záchvaty môžu trvať niekoľko hodín alebo dokonca niekoľko dní.
Spôsob liečby
Profesionáli v oblasti duševného zdravia zvyčajne hľadajú väčšinu týchto symptómov, aby diagnostikovali niekoho s hraničnou osobnostnou poruchou. Psychologická liečba hraničnej poruchy osobnosti často zahŕňa školenie o regulácii emócií, niekedy dostávajú antidepresíva. Je to preto, že sú často depresívni alebo trpia ďalšími duševnými problémami, ako napríklad posttraumatickou stresovou poruchou.
Príčina ochorenia nie je stále dobre pochopená. Je však pravdepodobné, že ide o kombináciu genetických a environmentálnych faktorov.
Väčšina ľudí sa môže zotaviť z hraničnej poruchy osobnosti v danom čase a pri správnej liečbe.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.