Pre toto by ste doma mali pravidelne vytierať prach
Môže sa prach z poličiek podpísať na našej váhe? Môže to znieť šialene, no nový vedecký výskum dokazuje, že prachovka dokáže zmiesť oveľa viac ako pár mikroskopických zrniek špiny.
Tohtoročná štúdia zverejnená v časopise Environmental Science & Technology (Environmentálna veda a technológia) naznačuje, že chemikálie, ktoré sa podieľajú na zložení prachu v domácnosti, sa môžu správať ako obezogény – teda látky podporujúce ukladanie tuku v tele. Najnáchylnejšie na kontakt s prachom sú malé deti, u ktorých môže dôjsť až k závažnému poškodeniu metabolizmu. Poruchy so zdravím sa však môžu objaviť aj neskôr v dospelosti.
Chémia na vzostupe
Využívanie chemikálií dostalo zelenú krátko po Druhej svetovej vojne. Odvtedy na nás každý deň útočí približne 80 000 chemikálií, pričom len 20 000 z nich bolo testovaných na dlhodobý účinok na zdravie.
S nástupom chemikálií sa zvýšil aj obsah látok narúšajúcich hormonálnu rovnováhu v ľudskej krvi, tuku, moči a pupočníkovej krvi. Nie je prekvapením, že čím viac chemikálií sa vypúšťa do ovzdušia, tým je zaznamenaných viac prípadov porúch endokrinnej sústavy.
Výskum z univerzity v Duke preukázal, že aj veľmi malé množstvo endokrinných škodcov v prachu spôsobovalo, že tukové bunky pokusných zvierat produkovali viac tuku.
Nebezpečné chemikálie môžeme nájsť prakticky všade – od ftalátov v sprchovacích závesoch, osviežovačoch vzduchu a sviečok až po elektroniku. Toxické účinky na naše zdravie majú tiež niektoré látky v plastoch, plechovkách a pokladničných dokladoch. Všetky škodlivé látky sa rady zhromažďujú vo forme prachu v domácnosti, a hrozí riziko, že ich môžeme vdýchnuť, prehltnúť alebo inak absorbovať.
Z prachu sa dá pribrať aj ochorieť
Podľa vedcov z Národného inštitútu výskumu environmentálneho zdravia chemikálie, ktoré poškodzujú hormóny, „narúšajú zlučovanie, vylučovanie, prepravu, aktivitu alebo zánik prirodzených hormónov. Toto poškodenie môže viesť k radu ďalších vedľajších účinkov.“
Medzi zdravotné problémy spôsobené kontaktom s chemikáliami poškodzujúcimi hormóny patrí:
- rakovina semenníkov,
- skorá puberta u dievčat,
- rakovina u detí,
- neurobehaviorálne poruchy,
- syndróm polycystických vaječníkov,
- cukrovka druhého typu,
- neplodnosť,
- nízka kvalita spermií,
- nízka hladina testosterónu,
- rakovina prsníka, prostaty a vaječníkov.
Nebezpečným chemikáliám v prachu sa môžete vyhnúť niekoľkými spôsobmi. Odborníci napríklad odporúčajú investovať do vysávača s vysoko účinným filtrom vzduchových častíc, vyzúvať sa ešte pred vchodovými dverami, vyhnúť sa syntetickým osviežovačom vzduchu a aromatizovaným sviečkam.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.