4 prekvapivé dôvody pálenia záhy
Milióny ľudí trápia problémy s gastroezofageálnym refluxom, pričom toto ochorenie nepatrí práve medzi tie najpríjemnejšie, pokiaľ týmto slovom vôbec môžeme chorobu označiť.
Pálenie záhy, respektíve gastroezofageálny reflux, je zdravotná porucha, pri ktorej dochádza k spätnému toku žalúdočnej šťavy do pažeráka. Charakterizuje ho niekoľko symptómov:
- pálivý pocit na hrudi, niekedy sa môže rozšíriť aj do hrdla,
- ťažkosti s prehĺtaním,
- bolesť v hrudi,
- opuch hrdla,
- pocit, že máte v hrdle prekážku,
- suchý kašeľ.
V prípade, že máte aspoň jeden z uvedených symptómov, môže ísť o reflux. Čo ho však spôsobuje?
Medzi najbežnejšie dôvody vzniku refluxu patrí tehotenstvo, prejedanie sa a následné ležanie, nadváha alebo obezita alebo konzumovanie jedla krátko pred spánkom.
Existuje však aj štvorica spúšťačov, o ktorých vie stále len málo ľudí:
1. Cigarety
S cigaretami by ste mali rozhodne skoncovať, ak vás trápi časté pálenie záhy. Nikotín uvoľňuje dolný pažerákový zvierač, takže kyselina jednoducho prejde do pažeráka. Kvôli fajčeniu sa okrem toho v ústach tvorí menej slín, kvôli čomu sa môže zvýšiť hladina žalúdočnej kyseliny.
2. Lieky
Ak na zastavenie bolestí využívate ibuprofén, určite ste postrehli problémy s refluxom. Nesteroidové protizápalové lieky sú totiž bežným spúšťačom pálenia záhy. Medzi ďalšie spúšťače patria aj lieky na liečbu astmy a vysokého krvného tlaku a niektoré antibiotiká.
3. Rybí olej
O zdravotnom prínose rybieho oleja netreba pochybovať, no jeho pravidelná konzumácia môže vyvolať reflux. V prípade, že takéto príznaky spozorujete, jednoducho obmedzte konzumáciu rybieho oleja, prípadne ho úplne vysaďte z jedálnička.
4. Stres
Na rozdiel od ostatných podmienok spúšťajúcich reflux, stres nevyvoláva nadmernú produkciu žalúdočnej kyseliny. Stres len podporí citlivosť na vnímanie bolesti. V stresových situáciách tak môžete pocítiť pálenie pri žalúdku, ktoré symbolizuje kontakt žalúdočnej kyseliny so spodnou časťou pažeráka.
Pálenie záhy môže vo veľkom ovplyvniť váš život. Začína to obmedzením vo výbere jedál, pokračuje obmedzením pokojného spánku, až napokon budete musieť prehodnotiť celý svoj životný štýl. Spoznajte symptómy nepríjemnej poruchy a poučte sa tak o možnostiach ako jej zabrániť.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.