Harmonizovaná inflácia v júni spomalila, nábytok zlacnel
- 13:16 16.07.2013
- BRATISLAVA
Harmonizovaná inflácia v júni po miernom májovom náraste opäť klesla.
Priemerná dvanásťmesačná inflácia tak oproti minulému mesiacu klesla o 0,2 percentuálneho bodu na 2,8 %. V medzimesačnom porovnaní ceny v júni oproti máju stúpli o 0,2 %, kým v máji rástli o 0,1 %.
V medziročnom porovnaní najrýchlejšie v šiestom mesiaci tohto roka rástli ceny vzdelávania, o 7,1 %. Nasledovali ceny potravín a nealkoholických nápojov, ktoré stúpli o 4,1.
Hore išiel tabak aj rekreácia
Zdraželi aj alkoholické nápoje a tabak o 3,4 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 2,6 %, rekreácia a kultúra o 2,2 %, zdravotníctvo o 2,1 % a odevy a obuv o 1,1 %.
Miernejší rast zaznamenali aj ceny pôšt a telekomunikácií o 0,6 %, bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 0,4 %, nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu o 0,3 % a rozličných tovarov a služieb o 0,2 %.
Medziročne nižšie boli iba ceny dopravy o 0,8
Ceny vzdelávania dominovali v dynamike aj v medzimesačnom porovnaní. V júni oproti máju boli vyššie o 1,8 %. Nasledovali ceny potravín a nealkoholických nápojov, ktoré išli nahor o 1,1 %.
Nábytok zlacnel
Oproti máju však stúpli aj ceny odevov a obuvi o 0,7 %, alkoholu a tabaku o 0,6 % a rekreácie a kultúry o 0,3 %.
Minimálny rast o 0,1 % sa zaznamenal v júni oproti máju zhodne pri bývaní a energiách, zdravotníctve a hoteloch, kaviarňach a reštauráciách.
Naopak, najvýraznejší medzimesačný pokles vykázali ceny rozličných tovarov a služieb o 2,5 %.
Zlacnel aj nábytok, vybavenie domácnosti a bežná údržba domu a pošty a telekomunikácie zhodne o 0,1 %. Ceny dopravy zostali v porovnaní s májom bez zmeny.
Inflácia v SR rovnaká ako v EÚ
Medziročná inflácia v eurozóne v júni zrýchlila rast na 1,6 % z májových 1,4 %. V rámci celej Európskej únie boli júnové ceny oproti rovnakému mesiacu vlaňajška vyššie o 1,7 %, keď v máji vzrástli o 1,6 %. Medzimesačne sa júnové ceny v eurozóne aj celej EÚ zvýšili zhodne o 0,1 %. Informoval o tom v utorok štatistický úrad EÚ Eurostat.
Na Slovensku bola v júni medziročná inflácia meraná harmonizovaným indexom Európskej únie (HICP) na úrovni 1,7 %, čo znamenalo mierny pokles z májovej úrovne 1,8 %. Bola tak vyššia v porovnaní s priemerom za celú eurozónu a na rovnakej úrovni ako v EÚ. Medzimesačne na Slovensku stúpli ceny o 0,2 %, v rámci EÚ aj euroźony vzrástli v priemere o 0,1 %.
Ceny medziročne klesli v Grécku (-0,3 %). Najvýraznejší rast cien oproti júnu 2012 evidovali v Rumunsku (4,5 %), Estónsku (4,1 %) a v Holandsku (3,2 %). Medziročnú mieru inflácie v rámci eurozóny smerom nahor posúvali najmä ceny zeleniny (o 0,11 percentuálneho bodu) a ovocia (o 0,09 percentuálneho bodu). Naopak smerom nadol infláciu tlačili ceny v telekomunikáciách ( o 0,20 percentuálneho bodu) .
Ruské firmy využívajú bitcoiny: Nová legislatíva bojuje proti sankciám
Ruské firmy začali využívať v rámci zahraničných platieb bitcoiny a iné digitálne meny.
Turecká centrálna banka znižuje úrokovú sadzbu: Prvá redukcia po dvoch rokoch
Turecká centrálna banka znížila vo štvrtok kľúčovú úrokovú sadzbu o 250 bázických bodov. Znamená to prvú redukciu za takmer dva roky, pričom rozsah zníženia bol výraznejší, než sa čakalo.
NDS: Tunel Višňové bude hotový vo februári 2026
Národná diaľničná spoločnosť dokončila rokovania v súvislosti s termínom sprejazdnenia tunela Višňové.
Deepfake videá a falošné reklamy: Ako investičné podvody ohrozujú Slovákov
Počet zachytených digitálnych hrozieb na Slovensku vzrástol v druhej polovici roka 2024 o deväť percent v porovnaní s prvým polrokom.
Napriek sankciám luxusný tovar zo Západu plní ruské obchody
Napriek množstvu sankcií uvalených na Rusko a vysokému počtu firiem, ktoré krajinu po útoku na Ukrajinu opustili, bohatí obyvatelia Moskvy si v prípade západných značiek majú stále z čoho vyberať.