Disociatívna fuga: Záhadné ochorenie, ktoré postihlo aj slávnu Agathu Christie

Mnohé filmy sa inšpirovali záhadnou poruchou ohrozujúcou zdravie ľudí, ktorí v minulosti prežili obrovský stres alebo traumu.
Disociatívna fuga je forma disociatívnej amnézie, počas ktorej človek zabudne, kým je. Okrem amnézie sa človeku môže stať, že zistí, že sa z ničoho nič ocitol na neznámom mieste.
Neplánovaný útek z reality
Slovo „fuga“ pochádza z latinčiny a znamená útek, únik. Pred spustením tejto poruchy nič nenasvedčuje tomu, že by k nej malo dôjsť. Človek jednoducho zrazu zabudne, kto je, kde býva a iné fakty o svojej identite.
Človek s disociatívnou fugou môže dočasne zmiznúť z vlastného života a zaužívaného správania. Ide o vážnu psychologickú poruchu, ktorá môže trvať niekoľko hodín, mesiacov, a v najhorších prípadoch aj na dlhší čas.
Jedným z najznámejších zaznamenaných prípadov, v ktorom pravdepodobne došlo k disociatívnej fuge, je príbeh Agathy Christie. Autorka napínavých trilerov 3. decembra 1926 záhadne zmizla zo svojho domu v Anglicku.
Stratenú Agathu napokon našli v kúpeľoch, kde sa zaregistrovala pod cudzím menom. Christie o svojom výlete nikdy verejne nehovorila, ani nikdy nevysvetlila jeho pozadie.
Čo ju spôsobuje?
Disociatívnej fuge zvyčajne predchádza jedna z týchto traumatických skúseností:
- znásilnenie
- nehoda
- bitka
- prírodná katastrofa
- násilie
- dlho trvajúce psychické alebo emocionálne týranie
Vo väčšine prípadov k disociatívnej fuge nedochádza opakovane, a tak nie je potrebné pacienta liečiť. Pokiaľ ide o závažnejšiu formu ochorenia, pomôže kognitívna terapia, hypnoterapia alebo skupinová terapia.
Pacienti, ktorí prekonali tento nezvyčajný stav, si obvykle spomenú na to, čo mu predchádzalo. Niektorí si pamätajú len útržky z toho, čo počas svojej amnézie robili, no existuje vysoká pravdepodobnosť, že sa im ochorenie už nevráti.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.