Deväť tipov na to, ako sa stať inteligentnejším
Stimulujte svoj mozog pomocou deviatich jednoduchých cvičení.
Ak chcete zlepšiť svoje duševné schopnosti a ďalej posunúť svoje intelektuálne ciele, tu je deväť rýchlych tipov, aby ste sa stali chytrým človekom.
1. Stimulujte svoj mozog - skúste klasické hádanky ako krížovky alebo Sudoku, ktoré pomáhajú udržať váš mozog vo forme a v režime riešenia problémov. Existuje veľa mobilných aplikácii zameraných na precvičovanie vášho mozgu.
2. Počúvajte - zdá sa to jednoduché, ale skutočne počúvanie skúsených kolegov alebo priateľov vám z dlhodobého hľadiska môže pomôcť. Nemusíte ani počúvať osobne. Môžete si kúpiť audio knihu a počúvať ju počas cvičenia alebo jazdy v aute.
3. Čítajte – čítanie je veľmi dôležité nielen pri získavaní nových informácií, ale tiež pomáha pri používaní slovnej zásoby a gramatiky. Počas čítania nezabudnite vyhľadať slová, ktoré nepoznáte, a znova čítať čokoľvek, čomu na prvý raz nerozumiete. Váš cieľ by nemal byť dočítanie knihy čo najskôr. Z knihy by ste sa mali čo najviac naučiť. Na čítanie si vyberajte knihy, ktoré vás oslovujú nielen témou, ale môžu vám pomôcť pri práci.
4. Pite dostatok vody - štúdie na University of East London a University of Westminster v Spojenom kráľovstve ukázali, že bez vody naše mozgy reagujú až o 14% pomalšie. Naše telá sú z 50 až 75% tvorené z vody. Keď sme dehydrovaní, náš mozog musí ťažšie pracovať na dosiahnutie tých istých výsledkov.
5. Urobte si online kurzy - internet je plný online kurzov. Na čokoľvek, čo sa chcete naučiť, existuje nejaký kurz. Tisíce z nich sú zdarma, za iné sa platí, no certifikát, ktorý získate, vám môže pomôcť získať lepšie platenú prácu.
6. Pýtajte sa - kladenie otázok môže byť niekedy strašidelné. Zakaždým, keď otvorene priznáte, že niečo nerozumiete, cítite sa zraniteľne. Táto zraniteľnosť je však dobrá vec. Potrebujete to, aby ste sa skutočne otvorili a absorbovali vedomosti. Pri kladení otázok buďte konkrétni. Ak sa spýtate nejasné otázky, dostanete neurčité odpovede.
7. Cvičte - cvičenie nielenže pomáha krvnému tlaku, znižuje riziko ochorenia srdca alebo mozgovej príhody a zvyšuje sebavedomie, ale ako hovorí Harvard Medical School, "cvičenie mení mozog spôsobom, ktorý ochraňuje pamäť a schopnosti myslenia."
8. Reflexia – uvažovať nad sebou samým by ste mali často. Môžete sa zamyslieť nad svojim dňom, keď v noci ležíte v posteli. Premýšľajte o tom, čo ste urobili. Premýšľajte o tom, ako to bolo. Premýšľajte o tom, čo by mohlo byť lepšie. Premýšľajte o tom, čo budete robiť nabudúce. Premýšľajte o tom, ako vaše kroky prispeli k dosiahnutiu vašich cieľov. Pri vašich úvahách buďte vždy úprimní a berte zodpovednosť za svoje činy.
9. Neprokrastinujte - každý pozná ten pocit, keď má dlhý zoznam úloh, ale gauč priam volá vaše meno. Ak chcete byť múdrejšími alebo lepšími, musíte vyhrať tento vnútorný boj so zoznamom úloh. Ich odkladaním na neskôr iba strácate čas. Pamätajte, že čas je vzácny, preto by ste ho mali využiť čo najefektívnejšie.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.