Alergici si vydýchnu od peľu paliny, peľ ambrózie ich ešte potrápi

Sezóna peľu paliny sa pomaly končí, čo je pozitívnou správou pre alergikov, ale už menej radostnou je to, že množstvo peľu ambrózie ešte porastie.
TASR o tom informoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, pod ktorý spadá koordinácia peľovej informačnej služby v SR.
„V týchto a nasledujúcich dňoch bude v súvislosti s prognózou počasia na najbližšie obdobie výskyt peľu v ovzduší ovplyvňovaný nočným ochladením, vyššími dennými teplotami a lokálnou zrážkovou činnosťou. Spóry húb (plesní) budú naďalej dosahovať veľmi vysoké hladiny. Pre polinotikov je pozitívnou správou pomaly sa končiaca sezóna peľu paliny. Jej peľ sa však bude v nižších hladinách vyskytovať v ovzduší až do októbra,“ konštatovala Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie banskobystrického RÚVZ. Podľa nej sezóna ambrózie bude pokračovať a predpokladá sa nárast denných koncentrácií tohto peľu v ovzduší.
Peľová sezóna paliny prešla svojím vrcholom v predchádzajúcich dvoch týždňoch, u ambrózie dosiahla prvý vrchol v závere uplynulého týždňa. Podľa údajov monitorovacích staníc v Košiciach, Banskej Bystrici a Bratislave sa v týchto lokalitách v druhej polovici týždňa výrazne zvýšili denné koncentrácie peľu ambrózie, čo je najsilnejší alergén pre toto obdobie.

ÚGKK upozorňuje na falošný list o zmenách v katastri a podáva trestné oznámenie
Úrad geodézie, kartografie a katastra SR upozorňuje verejnosť na nepravdivý list, ktorý sa v týchto dňoch šíri a v mene úradu uvádza zmeny v katastrálnom operáte, údajne spôsobené hackerským útokom.

Vlak zrazil človeka, na mieste zasahovali hasiči
Niektoré vlaky majú viac ako hodinové meškania.

ŠÚKL zváži podanie trestného oznámenia na Petra Kotlára
Štátny ústav pre kontrolu liečiv zváži podanie trestného oznámenia na splnomocnenca vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára.

Stohlová: Skutočným zámerom ministra Tarabu je vyjsť v ústrety developerom
Zámerom ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, ktorý chce prehodnotiť spoločenskú hodnotu chránených druhov, je vyjsť v ústrety developerom.

Rezort vnútra deklaruje, že sa rezervačnému systému cudzineckej polície venuje
Ministerstvo vnútra SR opätovne deklarovalo, že sa téme rezervačného systému cudzineckej polície venuje.