• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 15.3.2025Meniny má Svetlana
Bratislava

ŠÚKL prehodnocuje niektoré lieky s obsahom paracetamolu

  • 15:02 04.09.2017
  • Bratislava
ŠÚKL prehodnocuje niektoré lieky s obsahom paracetamolu

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zatiaľ nesťahuje lieky s obsahom paracetamolu s predĺženým uvoľňovaním zo slovenského trhu.

Výbor pre hodnotenie rizík liekov (PRAC) pri Európskej liekovej agentúre vydal minulý týždeň odporúčanie, aby sa v celej Európskej únii (EÚ) registrácia všetkých liekov s obsahom paracetamolu pozastavila.

Na Slovensku je registrovaný iba jeden takýto liek - Doreta SR 75 mg/650 mg tablety s predĺženým uvoľňovaním, ktorý je viazaný na lekársky predpis,“ priblížila hovorkyňa ŠÚKL Diana Madarászová. Odporúčanie sa netýka liekov obsahujúcich paracetamol, ktoré je možné kúpiť bez receptu v lekárni, napríklad všetky druhy Panadolu, Paralenu, Coldrexu či Theraflu.

Prehodnocovanie, ktoré viedlo k spomínanému odporúčaniu začalo, v júni 2016 v spolupráci so všetkými členskými krajinami EÚ vrátane Slovenska. O tom, či sa registrácia liekov s obsahom paracetamolu s predĺženým uvoľňovaním zastaví, rozhodne v nadchádzajúcich týždňoch Koordinačná skupina pre postupy vzájomného uznávania a decentralizované postupy – humánne lieky (CMDh).

Vzhľadom na prebiehajúci proces, ŠÚKL zatiaľ nepristúpil k sťahovaniu liekov z trhu. Na základe záverov CMDh, kde sa prijme jednotný postup pre všetky členské štáty spolu s časovým harmonogramom, ŠÚKL prijme náležité opatrenia,“ zhrnula Madarászová.

Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Hlas-SD navrhuje, aby registrácia združení prešla na okresné úrady

Hlas-SD navrhuje, aby registrácia združení prešla na okresné úrady

DNES - 17:22Domáce

Agenda registrácie združení by mohla prejsť z ministerstva vnútra na okresné úrady v sídle kraja.

Lekárska fakulta Univerzity Komenského reagovala na výroky Petra Kotlára

Lekárska fakulta Univerzity Komenského reagovala na výroky Petra Kotlára

DNES - 16:35Domáce

Fakulta označila Kotlárové výroky za zavádzajúce a nezodpovedné.

Hnutie Slovensko hovorí o ďalších nehnuteľnostiach v Chorvátsku. Vilu tam má mať aj Fico

Hnutie Slovensko hovorí o ďalších nehnuteľnostiach v Chorvátsku. Vilu tam má mať aj Fico

DNES - 14:51Domáce

Hnutie Slovensko vyzvalo opozíciu na odvolávanie Kaliňáka pre vilu v Chorvátsku.

Šutaj Eštok pripúšťa predčasné voľby, ak by Národná rada SR nevedela prijať zákony

Šutaj Eštok pripúšťa predčasné voľby, ak by Národná rada SR nevedela prijať zákony

DNES - 13:52Domáce

Pokiaľ by Národná rada SR nevedela prijímať prospešné zákony z dielne vlády, je debata o predčasných voľbách legitímna.