• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 28.4.2025Meniny má Jarmila
Bratislava

Prečo sú inteligentní ľudia lenivejší ako ostatní

  • 20:50 07.09.2017
  • Bratislava
Prečo sú inteligentní ľudia lenivejší ako ostatní

Skutočný dôvod, prečo sú inteligentní ľudia často leniví, vás prekvapí.

Podľa štúdie uverejnenej v časopise Journal of Health Psychology, ľudia, ktorí neradi strácajú čas myslením, sú fyzicky viac aktívnejší než tí, ktorí radi precvičujú svoj mozog.

Výskumníci sledovali fyzickú aktivitu 60 študentov vysokých škôl po ich rozdelení do dvoch skupín: tých s vysokou potrebou poznania a nízkou potrebou poznania. Autori štúdie túto potrebu označujú ako "tendenciu zapojiť sa a užívať si náročné kognitívne úlohy."

Napríklad ľudia, ktorí majú radi náročné hádanky, majú vysokú potrebu poznania, vysvetľuje Todd McElroy, profesor na Florida Gulf Coast University a jeden z autorov štúdie. Tí, ktorí dávajú prednosť bežným úlohám, ktoré si nevyžadujú veľa myslenia, majú nízku potrebu poznania.

Po dobu jedného týždňa účastníci štúdie používali zariadenie, ktoré meralo ich fyzické pohyby každých 30 sekúnd. Skupina s nízkou potrebou poznania sa každý deň v priebehu týždňa výrazne viac pohybovala ako skupina s vysokou potrebou poznania. Víkendové údaje však odhalili menší rozdiel.

Zabudnite na stereotyp hlúpych športovcov

Výsledky štúdie by mohli ľahko podporovať stereotypy hlúpych športovcov a slabých knihomoľov. Vzťah medzi poznávaním a fyzickou aktivitou je však oveľa komplikovanejší. Potreba poznávania nie je mierkou inteligencie. Ľudia s nižším IQ môžu radi rozjímať a precvičovať svoj mozog. Podobne veľa ľudí s vysokými IQ nerado vystavuje svoj mozog náročným úlohám.

McElroy hovorí, že vo fyzickej činnosti človeka môže tiež zohrávať úlohu motivácia. Napríklad, ľudia môžu dlhšiu dobu vykonávať fyzickú aktivitu, aby sa vyhli riešeniu náročnej duševnej úlohy. McElroy hovorí z osobnej skúsenosti, že keď musí čítať veľa študentských prác alebo pracuje na náročnom štatistickom modeli, často začne radšej robiť domáce práce, alebo ide na prechádzku.

Leňošenie nemusí byť negatívne

Štúdia sa zaoberá aj negatívnym vnímaním vysedávania. Aj keď sa zdáte byť lenivý alebo ľudia vás považujú za lenivých, v skutočnosti zapájate svoj mozog pri náročnejších myšlienkach.

Samozrejme, ľudia, ktorí sú inteligentní, si často uvedomujú zdravotné riziká sedavého životného štýlu. "Sú si toho vedomí," hovorí McElroy, "ale rovnako, ak sa aktívne zaoberáte myslením, obvykle sa nepohybujete."

Zdroj: Info.sk, TM, journals.sagepub.com, broadly.vice.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou

VČERA - 20:06Zdravie

Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku

19:43 26.04.2025Zdravie

Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?

6:53 26.04.2025Zdravie

Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom

Tieto zdravé jedlá škodia zubom

7:29 22.04.2025Zdravie

Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite

20:55 20.04.2025Zdravie

Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.