SKZL: Rodičia podceňujú ústne zdravie svojich detí, na "preventívky" často nejdú
Slováci podceňujú preventívne prehliadky u zubárov, ich záujem o ne klesá. Mnoho detí a dospelých majú pokazené zuby, starší trpia ochorením parodontu.
"Ľudia podceňujú význam ústneho zdravia," povedal dnes na tlačovej konferencii prezident Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) Igor Moravčík.
Pri zanedbaní takejto hygieny pritom nemusí hroziť iba bolesť zubu, ale aj jeho strata či horšie zdravotné komplikácie s ďasnami, v horšom prípade sú problémy spojené s cukrovkou alebo srdcom.
Na „preventívku“, ktorú prepláca zdravotná poisťovňa, chodí asi polovica pacientov, ukazujú posledné štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) z roku 2015.
Návštevu tohto lekára zanedbávajú podľa odborníkov aj deti. „Takmer 42 percent z nich nemá u zubného lekára vedenú zdravotnú dokumentáciu,“ upozornila hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre zubné lekárstvo Neda Markovská s tým, že rodičia by to nemali zanedbávať. Predvlani absolvovalo preventívky kompletne necelých 42 percent päťročných pacientov.
„Je dennou skúsenosťou, že po preventívnej prehliadke sú deti objednané na ďalšie objednanie zubného kazu, na ktoré sa nedostavia,“ povedala Markovská. Deti vo veku šesť až 14 rokov majú v priemere pokazené jeden až dva zuby.
Zubári priznávajú, že pacienti z nich majú strach, no treba ho prekonať. „Je dôležité zvážiť si, či si človek bude ohrozovať zdravie alebo nie. Metódy ošetrenia sa už v porovnaní s minulosťou zmenili, sú oveľa menej bolestivé,“ povedal Moravčík.
Rodičia podľa Markovskej podceňujú ošetrenie mliečneho chrupu a vyhľadajú zubára len v prípade bolesti, alebo až o rok pri ďalšej prehliadke, kedy je ústne zdravie dieťaťa horšie. Deti a dorast do 18 rokov má nárok na preventívnu prehliadku dvakrát ročne, dospelý raz ročne.
Pravidelná návšteva zubára prináša okrem prevencie aj nižší účet za prípadné ošetrenie. Pokiaľ totiž poistenec prehliadku povinne neabsolvuje, poisťovňa mu na starostlivosť od zubára neprispieva.
Za zlé ústne zdravie môže podľa odborníkov nedostatočná vedomosť pacientov. Takisto nedobrá ústna hygiena detí v predškolskom veku a prílišná konzumácia cukrov. „V materských školách sa zbytočne podávajú sladené nápoje, zodpovední tam nedostatočne kontrolujú čistenie chrupu detí,“ uviedla Markovská.
Stav ústneho zdravia detí na Slovensku by mali pomôcť zlepšiť preventívne programy. V rámci Európy vznikla Asociácia za budúcnosť bez zubného kazu, ktorá si dala za cieľ, aby každé dieťa narodené po roku 2026 bolo bez zubného kazu po celý život. Asociácia tvrdí, že treba vzdelávať matky v období tehotenstva, rodičov aj deti. „Preventívna prehliadka sama o sebe nestačí, je potrebné zmeniť myslenie ľudí, zlepšiť stravovacie návyky a dôsledne sa starať o čistotu zubov,“ povedala Markovská.
Odborníci takisto vypracovali národné odporúčania pre vzdelávanie pacientov, určené sú zubárom, dentálnym hygienikom či zubným asistentom. Odporúčania apelujú na individuálny prístup k pacientovi.
Opozičné strany PS, SaS a KDH opätovne podali návrh na odvolanie vlády
Opozičné strany Progresívne Slovensko (PS), SaS a KDH podali v stredu opätovný návrh na vyslovenie nedôvery vláde.
Premiér zvolá k informáciám SIS Bezpečnostnú radu SR
Premiér o tom informoval na tlačovej konferencii.
Hnutie Slovensko a strana Za ľudí vyzvali prezidenta, aby odvolal riaditeľa SIS
Hnutie Slovensko a strana Za ľudí vyzvali na stredajšej tlačovej konferencii prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby odvolal riaditeľa Slovenskej informačnej služby Pavla Gašpara.
Prezident žiada zvolanie Bezpečnostnej rady SR
Prezident SR Peter Pellegrini žiada zvolanie Bezpečnostnej rady SR.
Kmec naznačil, že februárová schôdza NR SR nebude
V parlamente stále rátajú s februárovou schôdzou.