Aká je pravda o užívaní liekov po záruke?
Mnohí z nás si v domácej lekárničke uchovávajú lieky na chrípku, nádchu alebo lieky od bolesti pre prípad, že by sa mohla dostaviť niektorá z týchto nepríjemností. Čo sa však stane, ak užijeme starý liek?
Lekári vo všeobecnosti odporúčajú neužívať lieky, ktoré prekročili dátum minimálnej spotreby. Prečo by sme tak nemali robiť a čo sa stane, ak po starom lieku predsa len siahneme?
Spoločnosti predávajúce lieky vyžadujú, aby sa dátum minimálnej spotreby uvádzal na krabičke každého voľnopredajného lieku, ako aj lieku na predpis. Dátum minimálnej spotreby každého liečiva sa určuje pomocou testovania.
Predtým, ako sa liek predá, skladuje sa v uzákonených podmienkach, ktoré určujú teplotu skladovania a pravidelnú kontrolu účinnosti lieku. U väčšiny liekov sa uvádza expiračná doba šesť mesiacov až dva roky. Spoločnosti zvyčajne negarantujú bezpečnosť lieku po uplynutí tejto doby.
V júli sa však na svetlo sveta dostal výskum zameriavajúci sa na dátumy spotreby jednotlivých liečiv a ich účinok po presiahnutí tohto dátumu. Šokujúce výsledky výskumu priniesli odhalenie, že tisícky liekov sa každoročne vyhadzujú do koša napriek tomu, že sú stále účinné.
Bezpečnosť a účinnosť lieku po záruke by mohlo ohroziť niekoľko faktorov, ako podmienky skladovania alebo čas, ktorý ubehol, odkedy bol liek otvorený. Napriek tomu, že niektoré lieky prežijú aj tieto komplikácie, len ťažko sa dá určiť, ktoré to sú.
Gina Bellotieová je profesorkou farmakológie na Univerzite Thomasa Jeffersona vo Philadelphii. Pacientom, ktorí sa ocitnú v situácii, ktorá im urgentne nedovolí užiť iný liek ako expirovaný, aj napriek najnovším zisteniam odporúča radšej voliť možnosť vyčkať bolesť bez lieku. Podľa nej totiž staré lieky – obzvlášť pokiaľ sú v kvapalnej forme – môžu vyvolať rad nepríjemných vedľajších účinkov, ktoré môžu situáciu len skomplikovať.
Pokiaľ ste na pochybách, či staré balenie Paralenu, čo si doma odkladáte na horšie časy, je ešte stále účinné, vezmite ho do najbližšej lekárne, kde vám poradí skúsený lekárnik.
Táto potravina je zodpovedná za rapídny nárast prípadov cukrovky
Značné percento prípadov diabetu je spôsobené konzumáciou tejto potraviny.
Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom
Lekár prezradil príznaky zlyhávania srdca, ktoré by nikto nemal ignorovať.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.