Trápi vás syndróm počítačového videnia? Takto ľahko sa ho zbavíte
Napriek názvu syndróm počítačového videnia nesúvisí len s prácou s počítačom.
Syndróm počítačového videnia opisuje zrakové problémy, ktoré vznikajú v dôsledku dlhodobého používania prístrojov s digitálnou obrazovkou. Podľa odborníkov týmto symptómom trpí 64 až 90% zamestnancov, ktorí v práci strávia viac ako 7 hodín pri počítači. Riziku sa však vystavujete už vtedy, ak denne pozeráte na digitálnu obrazovku po dobu viac ako dvoch hodín.
Syndróm počítačového videnia sa u zasiahnutého človeka dostaví preto, lebo pri čítaní textu z digitálnej obrazovky sa oko namáha oveľa viac ako pri čítaní textu z papiera. Problému nepomáhajú ani ďalšie faktory ako odraz svetla od obrazovky, nesprávna vzdialenosť od obrazovky, nesprávna poloha pri sedení a už existujúce problémy so zrakom.
Syndróm modernej doby vás o zrak síce nadobro nepripraví, no môže priniesť niekoľko neželaných príznakov: tlak v oku, rozmazané videnie, suché a podráždené oči a bolesti hlavy, ramien alebo krku.
Ak radi trávite čas pri počítači, smartfóne alebo tablete, syndróm počítačového videnia sa s vysokou pravdepodobnosťou začne týkať aj vás. Ako sa mu brániť?
Dávajte si pravidelné prestávky
Od počítača by ste si mali oddýchnuť pravidelne každých 20 minút. Prestávka od práce pritom nemusí trvať dlho – postačí len 20 sekúnd. Počas tejto chvíle zamerajte pohľad na niečo, čo sa nachádza vo vzdialenosti aspoň 6 metrov od vás.
Nezabúdajte žmurkať
Ak sa zahĺbime do diania na obrazovke, veľa ráz zabudneme na niečo také prirodzené, ako je žmurkanie. V dôsledku tejto nepozornosti môže dôjsť k vysušeniu oka, ktoré vedie k podráždeniu a začervenaniu. Skúste si preto občas pripomenúť, že by ste mali žmurkať.
Dôležitý je aj jas obrazovky
Pred prácou s počítačom alebo telefónom by ste sa mali uistiť o tom, že obrazovka nie je príliš tmavá, alebo naopak, príliš svetlá. Najideálnejší jas dosiahnete vtedy, keď ho prispôsobíte jasu miestnosti, v ktorej sa nachádzate.
Od obrazovky by sa nemalo odrážať priame svetlo
Pokiaľ môžete, určite obmedzte odraz svetla od obrazovky napríklad tým, že na okne za sebou zatiahnete žalúzie. Do stolovej lampy by ste tiež nemali kupovať žiarovku s vysokým výkonom.
Správne napolohujte počítačovú obrazovku
Mnoho ľudí pokladá za pohodlnejšie dívať sa na obrazovku zhora. Na to, aby ste minimalizovali dopad syndrómu počítačového videnia, skúste monitor umiestniť 10-12 centimetrov pod úroveň očí. Takisto by ste nemali sedieť bližšie ako 50 centimetrov od obrazovky.
Zdá sa vám, že sa u vás prejavujú niektoré z uvedených príznakov? Vyskúšajte niektoré z rád ako im zabrániť.
Táto potravina je zodpovedná za rapídny nárast prípadov cukrovky
Značné percento prípadov diabetu je spôsobené konzumáciou tejto potraviny.
Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom
Lekár prezradil príznaky zlyhávania srdca, ktoré by nikto nemal ignorovať.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.