Opozíciu hnevá, že prezident chcel Čižnára menovať potajomky
Podpredseda KDH Pavol Abrhan bol prekvapený, že prezident Ivan Gašparovič chcel vymenovať nového generálneho prokurátora tajne, bez účasti médií.
„Asi si myslel, že ak je tajná voľba, tak má byť aj tajné vymenovanie,“ povedal Abrhan pre agentúru SITA.
Podpredseda kresťanských demokratov je však sklamaný, že prezident nepočkal na rozhodnutie Ústavného súdu a teda nerešpektuje Ústavný súd ako súčasť rozdelenia troch mocí v štáte a ako inštitúciu, ktorá má rozhodovať v prípade ústavných sporov.
Spoluzodpovednosť prezidenta
Prezident si za tento svoj krok ponesie podľa podpredsedu Most-Híd Lászlóa Solymosa zodpovednosť spolu so Smerom-SD.
Ako povedal pre agentúru SITA, Gašparovič vymenoval Čižnára v lete cez dovolenky po mesiaci od zvolenia a pritom riadne zvoleného kandidáta Jozefa Čentéša nedokázal vymenovať dva roky.
Stredajší spôsob vymenovania Čižnára za generálneho prokurátora je podľa predsedníčky poslaneckého klubu SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej dôkazom, že prezident vymenovaním zavŕšil scenár Roberta Fica na ovládnutie generálnej prokuratúry.
„Fico chcel mať svojho generálneho prokurátora. Prezident hral v tom len jednu z rolí v scenári,“ povedala pre agentúru SITA s tým, že prezident prebral spoluzodpovednosť za všetky situácie, ktoré môžu nastať, keď rozhodne ústavný súd o Čentéšovej sťažnosti.
Konečne, hovorí Procházka
Jediné úrady, ktoré možno ešte použiť v prospech základnej rovnováhy v štáte, sú podľa nezaradeného poslanca NR SR Radoslava Procházku tie, o ktorých rozhodujú a budú rozhodovať ľudia.
Ako povedal pre agentúru SITA v reakcii na vymenovanie Jaromíra Čižnára za generálneho prokurátora, ich zmysel pre rovnováhu je dnes hlavnou nádejou pre demokraciu na Slovensku.
Prvé slovo, ktoré Procházkovi napadá po vymenovaní, je konečne. „Trvalo to roky a je to zo strany prezidenta trestuhodné zlyhanie. Navyše tým, že Čentéša odmietol zo smiešnych dôvodov, sa to možno celé ešte úplne nekončí. Výkon prezidentského mandátu si zaslúži lepšiu pozornosť k potrebám štátu a jeho občanov,“ zdôraznil.
Ako občan si praje, aby Čižnár potvrdil svoju povesť tvrdého prokurátora a spravil na generálnej prokuratúre poriadok. „Zároveň je zrejmé, že Smer-SD postupne obsadzuje Slovensko ako v nejakej strategickej počítačovej hre a betónuje sa na roky dopredu,“ dodal.
Bábka v rukách politikov
Podľa lídra Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Igora Matoviča je stredajšie rozhodnutie Gašparoviča najsilnejším argumentom, prečo Slovensko nepotrebuje prezidenta, ktorý bude bábkou v rukách politikov, ale nezávislého a občianskeho prezidenta, ktorý bude silnou osobnosťou, čo nebude mať s politikou nič spoločné.
Prezident Ivan Gašparovič stredajším vymenovaním Jaromíra Čižnára za generálneho prokurátora dokonal podľa predsedu SaS Richarda Sulíka s výdatnou pomocou niektorých sudcov Ústavného súdu SR a Smeru-SD bezprecedentný chaos.
Ten spôsobil svojou uvzatosťou, keď odmietol vymenovať Jozefa Čentéša.
„V politickej kariére Ivana Gašparoviča je to ďalšie závažné zlyhanie vo veci ústavnosti a spravodlivosti, v dejinách Slovenskej republiky zas ďalší čierny deň,“ napísal Sulík v stanovisku. Podľa neho je príznačné, že sa vymenovanie malo pôvodne odohrať bez účasti médií, tak povediac v utajenom režime. „Najvhodnejším okamihom na tento akt by však bola, samozrejme, noc,“ dodal.
Dobrá správa pre Fica
Vymenovanie Čižnára za generálneho prokurátora je dobrá správa pre Roberta Fica, ale zlá pre spravodlivosť na Slovensku.
"Od dnešného dňa môže byť každé jedno rozhodnutie Generálnej prokuratúry SR spochybnené, pretože na jej čele je iný kandidát, než bol prvýkrát právoplatne zvolený národnou radou," zareagoval na vymenovanie Čižnára predseda hnutia NOVA Daniel Lipšic.
Hnutie Nová väčšina - Dohoda bude po najbližších parlamentných voľbách presadzovať zásadnú zmenu prokuratúry, obsahovú aj personálnu. "Strana Smer-SD presadila svojho kandidáta znásilnením ústavy, zákonov, parlamentu a všetkého, čo jej stálo v ceste," dodal.
Čižnár bude preto podľa neho generálnym prokurátorom na dva a pol roka. Vláda, ktorá vzíde z budúcich volieb, by mala iniciovať jeho odvolanie z funkcie a nastoliť tak spravodlivosť a právnu istotu.
Slovensko má po dva a pol roku opäť generálneho prokurátora. Prezident Ivan Gašparovič v stredu do funkcie vymenoval Jaromíra Čižnára, ktorého pred mesiacom zvolil parlament hlasmi poslancov Smeru.
Spôsob vymenovania Čižnára je nenáležitý, sťažuje sa KDH
KDH akceptuje Čižnára ako generálneho prokurátora
Spôsob, akým vymenoval prezident nového generálneho prokurátora považuje KDH podľa predsedu poslaneckého klubu Pavla Hrušovského za nenáležitý. Hrušovský je prekvapený aj z toho, že prezident nemal odvahu vymenovať Čižnára pred zrakom verejnosti.
Pripomenul, že v čase vianočných dovoleniek prezident oznámil NR SR, že nevymenuje za generálneho prokurátora Jozefa Čentéša, teraz zas v čase letných dovoleniek vymenoval Čižnára. Teda v čase, keď ľudia oddychujú a nevenujú pozornosť politickej scéne, prezident podľa Hrušovského siahol po mocenskom rozhodnutí.
Vymenovanie Čižnára podľa Hrušovského potvrdzuje dohodu medzi Smerom-SD a prezidentom. „Smer a Gašparovič dnes zobrali ústavnosť do svojich rúk,“ vyhlásil Hrušovský. Politická kariéra Gašparoviča sa tak dnes obohatila po Františkovi Gauliederovi (bol zbavený poslaneckého mandátu – poznámka SITA) o Čentéša. Napriek tomu KDH akceptuje Čižnára ako generálneho prokurátora. Kresťanskí demokrati teraz budú čakať na rozhodnutia ústavného súdu o sťažnostiach Čentéša.
Pozor na poľadovicu, situáciu skomplikuje vo viacerých okresoch
Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy prvého stupňa pred poľadovicou.
Streľba v obci na západe: Na mieste sú policajti
Polícia na mieste preveruje oznámenie o streľbe.
Cestári varujú pred silným snežením, pozor dajte v tejto oblasti
Dopravu na cestách komplikuje sneženie a zľadovatený sneh.
Túto hračku deťom nedávajte, môže spôsobiť zvracanie a kŕče
Inšpektori upozorňujú na nebezpečnú hračku, ktorá sa vyskytla na slovenskom trhu.
Voľby by v decembri vyhralo PS pred Smerom a Hlasom
Voľby do Národnej rady SR by v decembri vyhralo hnutie Progresívne Slovensko so ziskom 22,8 percenta hlasov.