Čo sa deje s vašim mozgom, keď sa snažíte udržať tajomstvo

Udržiavanie tajomstiev môže z dlhodobého hľadiska ovplyvniť vaše mentálne zdravie.
Každý z nás už niekedy poznal informáciu, ktorú musel udržať v tajnosti. Niektorí ľudia tajomstvá neudržia ani hodinu, iní si ich nechávajú pre seba celé roky. Udržiavanie tajomstiev je naozaj náročný proces, no nový výskum ukázal, že môže mať vplyv na vaše mentálne zdravie.
Štúdia publikovaná v časopise Attitudes and Social Cognition zistila, že udržiavanie tajomstiev môže u ľudí zvýšiť úzkosť a má vyčerpávajúci vplyv na myseľ.
Na obsahu tajomstva nezáleží
Tím výskumníkov z Columbia University uskutočnil prieskum u 600 účastníkov a zistil, že 96 percent z nich má v súčasnosti nejaké tajomstvo, väčšinou romantickej povahy. Potom sa ich pýtali, ako často museli v priebehu ostatného mesiaca tajomstvo skrývať, alebo ako často o ňom premýšľali. Práve toto blúdenie mysle na tajomstvo bolo dvakrát častejšie ako samotné zatajovanie a spôsobovalo najviac škôd.
Výsledky štúdie potvrdil aj prieskum medzi náhodnými turistami v New Yorku. Tieto zistenia naznačujú, že aktívne skrývanie tajomstiev nemusí byť definujúcou charakteristikou utajovania a že skôr opakované úvahy o skrytých informáciách si vyberajú väčšiu daň na psychiku človeka.
Nezáleží tak na povahe alebo obsahu tajomstva, ale skôr na tom, ako sa myseľ k týmto informáciám vracia. Kvalita života ľudí s tajomstvom sa zhoršuje bez ohľadu na to, aké dôležité je tajomstvo.
Utajovanie je horšie ako odhalenie
Vedci sa tiež pýtali 186 ľudí, ako ich psychiku ovplyvňovalo neustále sa vracanie k negatívnej životnej udalosti, ktorá sa dostala na verejnosť. Hoci skupina s negatívnou udalosťou pripustila, že táto skúsenosť bola nepríjemná, skupina, ktorá stále držala tajomstvo bola menej spokojná so svojim životom.
Často sa nútime udržiavať tajomstvá, pretože sa obávame odhalenia. Ale tento výskum naznačuje, že vaše tajomstvá vás stoja mentálne zdravie aj napriek tomu, že ich aktívne neutajujete. Je to neustále pripomínanie si tajomstva, ktoré zhoršuje kvalitu vášho života.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.