5 prekvapujúcich dôvodov vzniku Alzheimerovej choroby
Každému z nás sa stane, že jednoducho na niečo zabudne, jednoducho máme toho veľa na mysli. Viete si však predstaviť, že vaša denná realita bude o tom, že si nebudete môcť spomenúť na nič?
Takýto problém má viac ako 36 miliónov ľudí na svete. Na Slovensku postihuje 50-60.000 Slovákov.
Desaťročia výskumu ukázali, že tvorba toxických proteínov v mozgu, nazývaných beta amyloid a tau, môže viesť k vzniku Alzheimerovej choroby. Čo je menej jasné je to, čo spôsobuje akumuláciu týchto proteínov. Toto je 5 nečakaných dôvodov vzniku Alzheimera podľa najnovších štúdií.
1. Lieky proti úzkosti
Trieda liekov nazývaná benzodiazepíny sa často používa na liečbu úzkosti a nespavosti. Na lieky z tejto triedy boli uskutočnené len krátkodobé testy v intervale 3 mesiacov a v tomto rozmedzí sa ich škodlivosť neukázala. Avšak mnoho ľudí lieky z tejto kategórie užíva dlhodobo. V štúdií bolo užívanie týchto liekov dlhšie ako 3 mesiace spojené s až 51% nárastom výskytu Alzheimerovej choroby.
Pokiaľ máte dlhodobé problémy s úzkosťou alebo spánkom, skúste radšej terapiu bez škodlivých vedľajších účinkov liekov.
2. Príliš veľa úderov do hlavy
Úderu do hlavy sa zrejme nevyhneme, väčšina z nás sa však z tohto zranenia otrasie a nesie ho bez ťažkostí. Doktor Brian Giunta, psychiater a neurológ z University of Southern Florida sa však nazdáva, že pri úderoch môže dôjsť u niektorých ľudí k zápalu, ktorý pomáha uzdravovať poškodené mozgové tkanivo a to sa stáva miestom potencionálnej väzby na Alzheimera. V tomto smere hrajú dôležitú úlohu bunky nazývané mikroglie.
"Keď sú mikroglie neustále v prozápalovom stave, sú menej schopné vylúčiť beta amyloid z mozgu," hovorí Giunta.
Stále však nie je úplne jasné spojenie traumatického poranenia hlavy a zápalových procesov.
3. Nedostatok spánku
Nedostatok spánku je jednoducho epidémiou modernej spoločnosti. Neustály nedostatok spánku môže viesť k vývoju Alzheimerovej choroby, podľa štúdie publikovanej v Neurobiology of Aging. Nedostatok spánku alebo nespavosť rovnako súvisí s Alzheimerovou chorobou, problémami s učením, pamäťou a rovnako sťažuje komunikáciu neurónov.
4. Samota
Dobrá spoločnosť je základom kvalitného a zdravého života. Rovnako to potvrdzujú aj výsledky uverejnené v Journal of Neurology, Neurosurgery, and Psychiatry, ktoré identifikovali spojenie medzi samotou a vývojom demencie. Vedci počas 3 rokov definovali, že samota sa spája s vyšším rizikom demencie.
5. Cukrovka v mozgu
Neurovedkyňa Suzanne de la Monteová z Brownovej University sa nazdáva, že Alzheimerova choroba je v skutočnosti metabolické ochorenie, ktoré postihuje mozog. Jej výsledky ju priviedli k tomu, že toto ochorenie považuje za cukrovku 3. typu. Vychádza z faktu, že mozgové bunky berú glukózu ako palivo a inzulín bunky povzbudzuje, aby v krvi zrazili glukózu. Mozgové bunky si podľa nej môžu vyvíjať inzulínovú rezistenciu, rovnako ako iné bunky v tele.
"Každý orgán môže byť ovplyvnený inzulínovou rezistenciou," hovorí de la Monte. "Môžete to mať v pečeni - nazývame to nealkoholické tukové ochorenie pečene, ak sa dostane do obličiek, nazývame to chorobou obličiek, ak ju dostanete v mozgu, nazývame to Alzheimerovou chorobou."
Zdravý životný štýl, cvičenie a stravovanie je podľa odborníkov možnou prevenciou pri vytvorení tejto choroby. Kam však výsledky vedcov pri skúmaní tejto choroby zájdu, je otázne.
Táto potravina je zodpovedná za rapídny nárast prípadov cukrovky
Značné percento prípadov diabetu je spôsobené konzumáciou tejto potraviny.
Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom
Lekár prezradil príznaky zlyhávania srdca, ktoré by nikto nemal ignorovať.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.