• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 19.1.2025Meniny má Drahomíra, Mário
-3°Bratislava

Peter Sagan v nórskom Bergene dosiahol hetrik

  • 16:40 24.09.2017
  • Nórsko
Peter Sagan v nórskom Bergene dosiahol hetrik

Preteky v nórskom Bergene priniesli zaujímavé výsledky.

Peter Sagan obhájil v nórskom Bergene titul svetového šampióna v cestnej cyklistike. Slovenský reprezentant, ktorý vlani triumfoval v Dauhe a rok predtým ovládol preteky v americkom Richmonde, zvíťazil v záverečnom špurte nedeľňajších pretekov s hromadným štartom. Sagan tak prepísal štatistiky, keď ako prvý v histórii zvíťazili na svetovom šampionáte trikrát za sebou.

Sagan špurtoval o zlato s domácim Alexandrom Kristoffom, ktorého zdolal len o pár centimetrov. Bronzovú priečku obsadil Michael Matthews z Austrálie.

„Som veľmi rád, že sa mi podarilo vyhrať. Je to neskutočné. Kristoff súťažil doma, takže je mi ho trochu ľúto, ale ja som veľmi šťastný, že som vyhral. Pred pretekmi bolo ťažké povedať, kde sa rozhodne. Pri poslednom prejazde tým kopcom bol pelotón rozdelený na niekoľko častí. Chcem sa poďakovať všetkým fanúšikom, že tu zase spravili riadny ošiaľ. Tiež celému tímu, pretekárom, mechanikom, manažérom. V nedeľu to bolo vydarené a opäť sme ukázali, ako sa jazdí vo svete. Boli to najťažšie majstrovstvá, aké som vyhral,“ povedal Sagan v rozhovore pre RTVS.

Tretí titul venoval svojej rodine, kamarátom a aj Michelemu Scarponimu, ktorý zomrel tento rok v apríli pri tréningu po zrážke s autom. „Toto víťazstvo chcem venovať mojej manželke, s ktorou čakáme dieťa. Zároveň aj Michelemu Scarponimu, ktorý by mal v pondelok narodeniny. Je to smutný príbeh,“ dodal P. Sagan.

Z ďalšej pätice Slovákov preťal cieľ už len jeho brat Juraj na 46. mieste s mankom 2:32 minúty. Michael Kolář, Erik Baška, Marek Čanecký ani Patrik Tybor preteky nedokončili, no mohli sa radovať z obrovského tímového úspechu.

Na 267,5 km dlhú trať z Rongu do Bergenu sa vydalo dokopy 196 cyklistov zo 44 krajín, medzi nimi aj šestica Slovákov na čele s obhajcom P. Saganom. Dvadsaťsedemročný pretekár sa mohol oprieť o podporu doterajších „majstrovských“ kolegov brata Juraja Sagana a Michaela Kolářa, ku ktorým pribudli aj tretí spolujazdec zo stajne Bora-Hansgrohe Erik Baška a Marek Čanecký (Amplatz-BMC) s Patrikom Tyborom (Dukla Banská Bystrica). Najväčšie zastúpenie v štartovom poli mali tradičné „galuskové“ veľmoci Španielsko, Veľká Británia, Belgicko, Taliansko či domáce Nórsko, ktoré do pretekov mohli nominovať až deviatich pretekárov.

Organizátori MS pripravili v Bergene a na okolitých ostrovoch západného Nórska klasikársku trať s dĺžkou 267,5 km. Štart bol v meste Rong, odtiaľ nasledovala 39,5 km dlhá tranzitná časť do hlavného dejiska, počas ktorej pelotón prešiel mostmi Rognesund a Sotra. Potom sa cyklisti dostali do Bergenu, kde si najprv odkrútili 17,9 km dlhý úsek a potom už jedenásť okruhov s dĺžkou 19,1 km v meste.

Okruh sa začínal rovinkou v tuneli, po dvoch kilometroch prišlo na rad prvé z troch stúpaní na Solheimsviken. Asi päť kilometrov po ňom nasledoval ďalší kopec s dĺžkou jeden kilometer a priemerným sklonom 5%. Hlavné stúpanie prišlo na rad o niečo neskôr na Salmon Hill, kopec má dĺžku 1,4 km a priemerný sklon 6,5%. Po nie príliš technickom zjazde nasledoval v druhej polovici okruhu rovinatý profil trate.

Už na prvých kilometroch sa od pelotónu odtrhla desiatka jazdcov - Willem Jakobus Smit (JAR), Alexey Vermeulen (USA), Matti Manninen (Fín.), Kim Magnusson (Švéd.), Andrey Amador (Kostarika), Conor Dunne (Ír.), Sean McKenna (Ír.), Elčin Asadov (Azer.), Eugert Zhupa (Alb.) a Salaheddine Mraouni (Mar.). Pelotón ich nechal odísť a vedúca skupinka si postupne vybudovala až desaťminútový náskok. Situácia sa príliš nemenila ani po 70 km. Na čele pelotónu sa postupne zoradili Česi a Belgičania, ktorí zvýšili tempo a začali stíhať unikajúcich jazdcov. Deväť okruhov do konca sa náskok „utečencov“ scvrkol na šesť minút. Slováci jazdili pokojne v strede pelotónu. Šesť kôl pred koncom to boli už len tri minúty k dobru pre vedúcu skupinu, ktorá sa scvrkla na šesť cyklistov a ich dobrodružstvo sa skončilo 80 km pred cieľom.

Štyri kolá pred koncom zaútočil na „lososom kopci“ Rakúšan Marco Haller, k nemu sa pridal Belgičan Tim Wellens a šesť ďalších pretekárov, ktorí si vypracovali náskok až 40 sekúnd. Hlavné pole ich však ďalej nepustilo, na jeho čele sa pridali aj Francúzi a Poliaci a poriadne zvýšili tempo. Medzitým prišlo k niekoľkým pádom, na zemi sa ocitli napríklad Tejay van Garderen, Gianni Moscon či Sebastian Henao. Na predposlednom prejazde Salmon Hillom zaútočil víťaz tímovej i individuálnej časovky Tom Dumoulin z Holandska, na jeho atak však ostatní jazdci stihli odpovedať. Asi 30 km pred koncom sa rozlúčil s pretekmi Baška a s Petrom Saganom ostal v skupine favoritov už len jeho brat Juraj. Hlavné pole dobehlo vedúcu skupinu 25 km pred koncom. Sedemnásť kilometrov pred cieľom jazdil J. Sagan na čele pelotónu a podieľal sa na tempe, jeho brat sa jazdil na bezpečnej pozícii vpredu.

V poslednom kole sa o únik pokúsili Sebastian Langeveld (Hol.) a Paul Martens (Nem.), a po nich na záverečnom prejazde Salmon Hillu aj Francúz Tony Gallopin. Ich nástupy však nevyšli. Náskok si vypracoval druhý Francúz Julian Alaphilippe, ktorého na zjazde dobehol Gianni Moscon. Talian predviedol výborný výkon, keď sa po páde dokázal vrátiť do hlavnej skupiny a dokonca sa dostal do úniku. Dvojica mala osem kilometrov pred koncom náskok desať sekúnd pred skupinou prenasledovateľov, v ktorej boli napríklad Belgičania Greg van Avermaet a Philippe Gilbert, Austrálčan Michael Matthews i P. Sagan. Za dvojicou sa vydali Bielorus Vasiľ Kirjienka a Rakúšan Lukas Pöstlberger.

Hlavná skupina si však situáciu postrážila a na posledný kilometer prišla pokope. Sagan mal výbornú pozíciu a bojoval o víťazný hetrik. V záverečnom špurte vyrazil dopredu a na páske zdolal domáceho Kristoffa.

O rok sa svetový šampionát v cestnej cyklistike uskutoční v rakúskom Innsbrucku.

výsledky:

1. Peter SAGAN (SR) 6:28,11 h, 2. Alexander Kristoff (Nór.), 3. Michael Matthews (Aus.), 4. Matteo Trentin (Tal.), 5. Ben Swift (V. Brit.), 6. Greg Van Avermaet (Belg.), 7 Michael Albasini (Švaj.), 8. Fernando Gaviria (Kol.), 9. Alexej Lucenko (Kaz.), 10. Julian Alaphilippe (Fr.) všetci rovnaký čas ako víťaz, ... 46. Juraj SAGAN (SR) +2:32

nedokončili: Michael KOLÁŘ, Erik BAŠKA, Marek ČANECKÝ, Patrik TYBOR (všetci SR)

Zdroj: info.sk, TASR, sport.sme.sk Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Počas hokejového zápasu zomrel na zimnom štadióne v Senici fanúšik

Počas hokejového zápasu zomrel na zimnom štadióne v Senici fanúšik

VČERA - 21:07Domáce

Počas sobotného hokejového zápasu zomrel na zimnom štadióne v Senici 81-ročný muž.

SaS: Odchod Ľubomíra Soláka odhaľuje hlboký rozklad polície na Slovensku

SaS: Odchod Ľubomíra Soláka odhaľuje hlboký rozklad polície na Slovensku

VČERA - 19:40Domáce

Opozičná strana SaS považuje odchod policajného prezidenta Ľubomíra Soláka za potvrdenie rozkladu polície na Slovensku.

KDH: Nielen policajný prezident Solák, ale i minister Šutaj Eštok by mal skončiť

KDH: Nielen policajný prezident Solák, ale i minister Šutaj Eštok by mal skončiť

VČERA - 19:32Domáce

Koniec prezidenta Policajného zboru (PZ) Ľubomíra Soláka je na mieste, pretože nedokázal kompetentne a odborne viesť policajný zbor.

Mikulec vyzýva ministra Šutaja Eštoka na odstúpenie po tragédii v Spišskej Starej Vsi

Mikulec vyzýva ministra Šutaja Eštoka na odstúpenie po tragédii v Spišskej Starej Vsi

VČERA - 19:25Domáce

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok by mal podľa bývalého ministra vnútra a poslanca Národnej rady SR Romana Mikulca prijať politickú zodpovednosť a okamžite odstúpiť z funkcie.

Remišová kritizuje Ministerstvo kultúry SR za predraženú strážnu službu

Remišová kritizuje Ministerstvo kultúry SR za predraženú strážnu službu

VČERA - 18:38Domáce

Ministerstvo kultúry SR malo ukončiť platnú zmluvu na strážnu službu a nahradiť ju novou, s horšími podmienkami.