Ako často periete osušky? Väčšina ľudí si na nich pestuje obrovské množstvo baktérií

Periete osušky raz mesačne, alebo ich do pračky hádžete spolu s ostatnou bielizňou? Mikrobiológovia vám vysvetlia, prečo robíte chybu.
V špinavých osuškách možno nájsť niekoľko druhov mikróbov, a dokonca ich možno považovať za prenášača niektorých infekčných ochorení. Podľa expertov nikdy nedokážete udržať osušku stopercentne čistú, no môžete si pomôcť jej praním. Podľa najnovších odhadov by ste to však mali robiť oveľa častejšie, než ako ste zvyknutí.
Opláchnite sa radšej v toaletnej mise
Ručníky a osušky sú skvelou pôdou pre baktérie. Zakaždým, keď vyjdete zo sprchy a použijete osušku, prenesiete na ňu množstvo baktérií z povrchu pokožky. Je možné, že aj keď si osušku periete len raz za dva týždne, nenakazíte sa žiadnym infekčným ochorením – za to môže fakt, že vaše telo je zvyknuté na vlastné baktérie, ktoré do osušky prenášate utieraním.
Ak nechávate osušku v prostredí vlhkej a tmavej kúpeľne, dávate tak baktériám perfektnú príležitosť na množenie. To isté platí aj pre tých, ktorí si do osušky zvyknú sem-tam utrieť aj ruky. Práve rukami sa totiž dokáže preniesť najväčšie množstvo hroziacich baktérií ako Escherichia coli alebo Salmonella.
V zatiaľ nepublikovanom výskume mikrobiológa Charlesa Gerbu sa preukázalo, že takmer 90% kúpeľných osušiek obsahovalo koliformné baktérie, a na 14 percentách z nich sa nachádzali aj E. coli. Záverom jeho ďalšieho publikovaného výskumu bolo zistenie, že tieto baktérie sa rady usádzajú aj na kuchynských utierkach. Ich množstvo zodpovedalo tomu, ako často sa utierky prali.
„Veľa ľudí si umýva ruky nedostatočne. Keď sa potom utrú do uteráka, nanesú si baktérie na pokožku, ktorá sa pre ne môže stať bohatým priestorom na rozmnožovanie. Ak si potom po dvoch dňoch do rovnakého uteráka utriete tvár, dostane sa vám na ňu viac baktérií, než ako keby ste si ju opláchli vodou z toalety,“
uvádza autor výskumu.
Aspoň raz za týždeň
Podľa niektorých vedcov sa na nedostatočne vysušených ručníkoch a osuškách nachádza aj Zlatý stafylokok zodpovedný za prenos baktérie MRSA. Susan Whittierová z newyorského Presbyteriánskeho zdravotného centra Kolumbijskej univerzity sa domnieva, že nakazenie dotykom nie je také bežné. Riziko sa však zvyšuje, ak máte na pokožke poranenia alebo drobné jazvy.
Podľa Charlesa Gerbu je najdôležitejším krokom v prevencii proti baktériám pravidelné pranie kúpeľných osušiek. Malo by postačovať prať ich každý druhý deň, obzvlášť ak máte malé deti. Nevystačíte si však s bežným pracím cyklom. Na pranie osušiek by ste mali používať čistiaci prostriedok s obsahom kyslíkového bielidla, ktoré dokáže úplne odstrániť väčšinu baktérií. Takisto by ste mali prať na vysokých teplotách.
Ak sa vám časté pranie nepozdáva, pomôže, ak osušku medzi jednotlivými použitiami kompletne vysušíte. Aj vtedy by ste ich však mali zavrieť do pračky aspoň raz za týždeň.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.