Let na Mars je dvakrát nebezpečnejší, než ako sa všetci domnievali
- 19:12 01.10.2017
- Nevada

Let na Mars a jeho nasledovná kolonizácia sa čoskoro (v priebehu 15 – 20 rokov – možno aj skôr) stane realitou, ktorú sme doteraz poznali len zo sci-fi príbehov.
Za podmienky, že ľudský organizmus a organizmus myši reaguje na ožiarenie rovnakým spôsobom, let na Mars by mohol byť až dvakrát taký nebezpečný, ako sa predpokladalo. Môžu za to kozmické lúče.
Kozmické lúče predstavujú prúd častíc s vysokou energiou. Ich pôsobením na organizmus môže dôjsť k poškodeniu DNA a k zvýšeniu rizika rakoviny, šedého zákalu a chorôb srdcovo-cievnej a nervovej sústavy. Keďže nás na Zemi pred kozmickým žiarením ochraňuje atmosféra a magnetické pole, nie sme v takom ohrození, akému musia čeliť kozmonauti.
Zemská atmosféra do určitej miery dokáže ochrániť aj posádku ISS, ktorá sa nachádza zhruba 402 kilometrov nad zemským povrchom. Problém je však ten, že na Marse by nás pred kozmickými lúčmi nechránilo vôbec nič.
Vedci z Nevadskej univerzity opätovne preverili výsledky štyroch výskumov, ktoré skúmali vplyv kozmických lúčov na živé bunky organizmov. Podľa vedcov je chybou, že sa doteraz hovorilo len o priamom vplyve na bunku, ktorý spôsobil jej smrť, a nehovorilo sa o dominovom efekte, počas ktorého poškodená bunka odosiela chemické reakcie okolitým bunkám.
Tento efekt v konečnom dôsledku stojí za tým, že myši, na ktorých testovali účinok kozmického žiarenia, boli dvakrát náchylnejšie na rozvoj rakoviny v porovnaní s predošlými výsledkami. To, samozrejme, neznamená, že by ľudia nemali lietať do vesmíru.
Potenciálne nebezpečenstvo by mohla znížiť spoločnosť z Izraela, ktorá v súčasnosti pracuje na vytvorení skafandra, ktorý by bol schopný pohltiť radiáciu. Jeden z vedcov v NASA dokonca prišiel s návrhom vypustiť ku Marsu satelit, ktorý by okolo planéty udržoval antiradiačné magnetické pole.

Slováci namiesto šetrenia prišli o peniaze. Pozor na tento masívny podvod
Používatelia smartfónov si v snahe ušetriť peniaze nainštalovali škodlivé aplikácie.

Hlasujúci za Oscarov si musia pred odovzdaním hlasov pozrieť všetky filmy
Členovia poroty, ktorá rozhoduje o filmových cenách Oscar, budú musieť preukázať pred hlasovaním vo finálovom kole, že si pozreli všetky filmy v jednotlivých kategóriách.

Ako zabrániť vysychaniu trávnika? Pozor na túto chybu
Ku koseniu trávnika treba pristupovať opatrne zvlášť počas leta.

Prečo ráno meškáte do práce: Fantómové zápchy a ako sa im vyhnúť
Prečo na niektorých miestach vznikajú dopravné zápchy aj napriek absencii prekážky na ceste?

Koniec WhatsApp na niektorých zariadeniach: Hrozí to aj vášmu?
Aplikácia WhatsApp prestane v priebehu niekoľkých dní fungovať na viacerých mobilných zariadeniach. Zistite, či tam nepatrí aj vaše.