BEŇOVÁ: Zabraňovanie klimatickým zmenám je lacnejšie ako vyrovnávanie sa s ich následkami

Vyjadrenie: M. Beňová: Zabraňovanie klimatickým zmenám je lacnejšie ako vyrovnávanie sa s ich následkami.
Brusel 4. októbra (TASR) - Európska únia (EÚ) a jej členské štáty zvyšujú svoje úsilie o financovanie opatrení zameraných proti zmenám klímy. Krokmi, ako ďalej postupovať v napĺňaní cieľov klimatickej dohody z Paríža, sa budú dnes zaoberať poslanci Európskeho parlamentu (EP) na plenárnom zasadnutí.
Snaha o znižovanie emisií CO2 a súvisiaci rozvoj nízkouhlíkovej ekonomiky nemá za cieľ len ochranu životného prostredia, ale napríklad aj tvorbu nových pracovných príležitostí. „EÚ je nepochybne globálnym lídrom v tejto oblasti. Len napĺňanie Stratégie Európa 2020, ktorá okrem znižovania emisií skleníkových plynov hovorí o podpore energetickej efektívnosti a využívania obnoviteľných zdrojov pomohla v Európe pri vytváraní niekoľkých miliónov udržateľných pracovných miest. Ukázalo sa to ako dôležitý pozitívny faktor v čase ekonomickej krízy,“ uviedla europoslankyňa Monika Beňová.
Tohtoročná konferencia OSN o zmene klímy sa uskutoční v nemeckom Bonne. Minulý rok v marockom Marrakéši sa zmluvné strany zaviazali pokračovať v rýchlom napĺňaní záväzkov tzv. Parížskej dohody. „Následný deklarovaný zámer Spojených štátov odstúpiť od tejto dohody sa stal symbolom víťazstva arogancie pred spoločnou zodpovednosťou. USA ako jeden z najväčších znečisťovateľov sú totiž spolu s ostatnými veľkými ekonomikami zodpovedné za produkciu až 3/4 svetových emisií,“ zdôraznila poslankyňa.
Potrebné investície do opatrení zameraných proti globálnemu otepľovaniu sú významné. „Ide však o prevenciu, ktorá je lacnejšia, ako náklady na vyrovnávanie sa s následkami. Smutným príkladom sú hurikány, ktoré v poslednom období doslova spustošili viaceré časti Spojených štátov, či Karibské ostrovy. Ide pritom len o jeden z mnohých citeľných dôsledkov klimatických zmien, ktorým budeme nútení čeliť,“ uzavrela Monika Beňová.
Monika Beňová, poslankyňa Európskeho parlamentu (EP).

Auto po náraze začalo horieť, vodič podľahol zraneniam
Na západe Slovenska došlo k tragickej dopravnej nehode.

Na jar sa prebúdzajú sršne ázijské. Čo robiť, ak nejakého spozorujete?
Každé pozorovanie sršňa ázijského treba nahlásiť, tvrdí Dušan Senko z Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV.

Predpoveď SHMÚ na najbližšie dni: Bude ďalej pršať?
Zopakuje sa počas najbližších dní meteorologická situácia z uplynulého týždňa?

Pondelkové počasie bude veterné. Pre ktoré okresy platí výstraha?
Na viacerých miestach na Slovensku treba v pondelok počítať so silnejším vetrom.

SHMÚ varuje pred silným vetrom a snehovými jazykmi
V pondelok bude veterno, treba si dávať pozor aj na snehové jazyky.