• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 18.3.2025Meniny má Eduard
Bratislava

Lubyová verí, že národný program Učiace sa Slovensko predstaví do konca roka

  • 14:26 04.10.2017
  • Bratislava
Lubyová verí, že národný program Učiace sa Slovensko predstaví do konca roka

Ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) dostala v pondelok (2.10.) písomne návrh Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania Učiace sa Slovensko od jeho autorov.

Ako uviedla, z dokumentu sa pokúsi zostaviť národný program. Verí, že sa to podarí do konca tohto roka.

Predtým by som chcela, aby to prešlo minimálne vo výbore a aby sa vyjadrili aj komunity, ktorých sa to najviac týka,“ poznamenala Lubyová. Dokument je podľa jej slov autorský. „Je pomerne rozsiahly a nie je napísaný spôsobom, ktorý by dovolil jeho implementáciu, čiže tam nie sú nejaké opatrenia priorizované, nie je tam časový rámec, rozpočet jednotlivých krokov. Národný program musí mať tieto vlastnosti,“ povedala.

Dokument sa venuje napríklad zmenám v predškolskom vzdelávaní, práci učiteľa v regionálnom a vysokom školstve. Zmeny sa týkajú napríklad i predškolského vzdelávania, hodnotenia žiakov či zmien pri akreditácii vysokých škôl. Kvalitnejšia by podľa autorov reformy mala byť aj príprava budúcich učiteľov. Zvýšiť by sa mala aj podpora pre učiteľov vo forme asistentov tak, aby sa pedagógovia mohli venovať iba učeniu.

Slovenská komora učiteľov (SKU) konštatuje, že vláda SR už 555 dní nemá víziu ani plán, podľa ktorého bude realizovať zmeny v školstve. „Do dnešného dňa nepredstavila vlastný národný program rozvoja školstva a nevznikol žiadny vládny materiál. Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) doteraz neoznámil žiadne kroky, podľa ktorých sa bude reformovať školstvo,“ uviedol šéf SKU Vladimír Crmoman. Učiace sa Slovensko je podľa SKU len autorským dielom externých poradcov ministerstva. „Vláda neplní vlastné programové vyhlásenie a hrozí, že do konca roka 2019 už neurobí nič podstatné,“ doplnil Crmonan. Ako ďalej doplnil, vychádza z období predchádzajúcich vlád, ktoré sa už tesne pred voľbami nedopracovali k zásadným zmenám v školstve.

Experti, ktorí reformu pripravovali, vyhodnotili podľa rezortu takmer 4000 pripomienok. Niektoré z nich boli akceptované alebo čiastočne zapracované do výslednej verzie dokumentu. „Podľa autorov Učiaceho sa Slovenska sa podstata reformného dokumentu po zapracovaní pripomienok nezmenila. Pôvodný zámer bol teda jasný už v marci tohto roka a základné tézy sú verejne známe od októbra 2016. Preto je zarážajúce, že vláda SR nebola schopná doteraz predstaviť jasný plán krokov realizácie reformy na rok 2018 aj s jej finančným krytím,“ dodal Crmoman.

K predstaveniu dokumentu Učiace sa Slovensko, ktorý má určiť smerovanie slovenského školstva, malo dôjsť pôvodne do konca augusta. Pre situáciu v rezorte školstva, kde došlo k výmene jeho šéfa, sa proces posunul. Bývalý minister Peter Plavčan (nominant SNS) po kritike pre rozdeľovanie eurofondov abdikoval koncom augusta na svoju funkciu.

Zdroj: info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V niektorých okresoch môže v noci teplota klesnúť na mínus 16 stupňov

V niektorých okresoch môže v noci teplota klesnúť na mínus 16 stupňov

VČERA - 19:23Domáce

V niektorých okresoch najmä na severnom a strednom Slovensku môže v noci na utorok (18. 3.) klesnúť teplota až na mínus 16 stupňov Celzia.

Ministerstvo spustilo online portál, ktorý zhromažďuje zoznam všetkých MŠ a ZŠ

Ministerstvo spustilo online portál, ktorý zhromažďuje zoznam všetkých MŠ a ZŠ

VČERA - 17:06Domáce

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR spustilo nový online portál, ktorý zhromažďuje zoznam všetkých materských škôl a základných škôl na Slovensku.

ÚGKK obnovil elektronické služby pre banky a notárske úrady

ÚGKK obnovil elektronické služby pre banky a notárske úrady

VČERA - 16:26Domáce

Úrad geodézie, kartografie a katastra SR v pondelok obnovil elektronické služby pre banky a notárske úrady.

SHMÚ: Na približne dvoch tretinách územia Slovenska sa sucho už nevyskytuje

SHMÚ: Na približne dvoch tretinách územia Slovenska sa sucho už nevyskytuje

VČERA - 16:10Domáce

Na približne dvoch tretinách územia Slovenska sa sucho už nevyskytuje. Normálne podmienky sú na takmer 40 percentách územia.

Pod Chopkom uviazol poľský lyžiar pre veľmi nízku viditeľnosť

Pod Chopkom uviazol poľský lyžiar pre veľmi nízku viditeľnosť

VČERA - 16:02Domáce

Pod Chopkom v pondelok v doobedňajších hodinách uviazol poľský lyžiar pre veľmi nízku viditeľnosť.