Z ruského kozmodrómu Pleseck odštartovala raketa s európskou družicou

Z kozmodrómu Pleseck na severozápade Ruska dnes odštartovala nosná raketa Rokot, ktorá na obežnú dráhu okolo Zeme vyniesla družicu Sentinel-5P (Precursor).
Ide o šiestu družicu z európskeho programu Copernicus zameraného na monitorovanie životného prostredia a bezpečnosti. Úlohou družice Sentinel-5P je monitorovať globálnu atmosféru, čo vedcom pomôže pri štúdiu problematiky znečistenia ovzdušia.
V rámci svojej misie družica pomôže aj s monitorovaním pohybu sopečného popola, čo je dôležité pre bezpečnosť leteckej dopravy.
Družica bude mapovať tiež globálny ozón - získané informácie sa využijú na denné prognózy ultrafialového žiarenia, napr. vo verejne dostupnej výstražnej službe. Zameria sa aj na ozón v spodnej časti atmosféry, ktorý môže spôsobovať problémy s dýchaním a poškodzovať vegetáciu.
Družica bude sledovať aj hodnoty CO2 a skleníkových plynov ako metán, ktorý vstupuje do ovzdušia z fosílnych palív, skládok, chovu hospodárskych zvierat a poľnohospodárstva.
Úlohou družice bude merať tiež aerosóly a mraky, ktoré ovplyvňujú rovnováhu Zeme. Vďaka tomu bude možné lepšie porozumieť chemickým procesom v atmosfére a ich vplyvu na klímu. Tieto poznatky pomôžu prijať účinné stratégie v boji proti zmene klímy.
Satelity Sentinel, ktoré už sú na obežnej dráhe, zhotovujú zábery pevniny, ostrovov a pobrežných oblastí a monitorujú napr. stav svetových oceánov a ľadových príkrovov.
Program Copernicus, nesúci meno matematika a astronóma Mikuláša Kopernika, zhromažďuje komplexné údaje o Zemi. Tieto informácie sú bezplatne prístupné tak pre politikov pri rozhodovaní o štrukturálnych opatreniach, ako aj pre podnikateľov, poľnohospodárov alebo vedcov.
Okrem družíc využíva program Copernicus i dáta z iných vesmírnych projektov, meracích balónov, lietadiel, meteorologických staníc či meracích bójí.
Program Copernicus je financovaný z dvoch tretín Európskou úniou a z jednej tretiny Európskou vesmírnou agentúrou (ESA).

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.