Z ruského kozmodrómu Pleseck odštartovala raketa s európskou družicou
Z kozmodrómu Pleseck na severozápade Ruska dnes odštartovala nosná raketa Rokot, ktorá na obežnú dráhu okolo Zeme vyniesla družicu Sentinel-5P (Precursor).
Ide o šiestu družicu z európskeho programu Copernicus zameraného na monitorovanie životného prostredia a bezpečnosti. Úlohou družice Sentinel-5P je monitorovať globálnu atmosféru, čo vedcom pomôže pri štúdiu problematiky znečistenia ovzdušia.
V rámci svojej misie družica pomôže aj s monitorovaním pohybu sopečného popola, čo je dôležité pre bezpečnosť leteckej dopravy.
Družica bude mapovať tiež globálny ozón - získané informácie sa využijú na denné prognózy ultrafialového žiarenia, napr. vo verejne dostupnej výstražnej službe. Zameria sa aj na ozón v spodnej časti atmosféry, ktorý môže spôsobovať problémy s dýchaním a poškodzovať vegetáciu.
Družica bude sledovať aj hodnoty CO2 a skleníkových plynov ako metán, ktorý vstupuje do ovzdušia z fosílnych palív, skládok, chovu hospodárskych zvierat a poľnohospodárstva.
Úlohou družice bude merať tiež aerosóly a mraky, ktoré ovplyvňujú rovnováhu Zeme. Vďaka tomu bude možné lepšie porozumieť chemickým procesom v atmosfére a ich vplyvu na klímu. Tieto poznatky pomôžu prijať účinné stratégie v boji proti zmene klímy.
Satelity Sentinel, ktoré už sú na obežnej dráhe, zhotovujú zábery pevniny, ostrovov a pobrežných oblastí a monitorujú napr. stav svetových oceánov a ľadových príkrovov.
Program Copernicus, nesúci meno matematika a astronóma Mikuláša Kopernika, zhromažďuje komplexné údaje o Zemi. Tieto informácie sú bezplatne prístupné tak pre politikov pri rozhodovaní o štrukturálnych opatreniach, ako aj pre podnikateľov, poľnohospodárov alebo vedcov.
Okrem družíc využíva program Copernicus i dáta z iných vesmírnych projektov, meracích balónov, lietadiel, meteorologických staníc či meracích bójí.
Program Copernicus je financovaný z dvoch tretín Európskou úniou a z jednej tretiny Európskou vesmírnou agentúrou (ESA).
Európou sa šíri nebezpečný vírus, liek neexistuje
WHO vyzýva na očkovanie, vírus potvrdili už v troch európskych krajinách.
Vysádzanie stromov v Arktíde môže škodiť: Vedci dospeli k šokujúcim zisteniam o globálnom otepľovaní
Vedci prekvapili novými zisteniami o účinku vysádzania stromov v Arktíde.
Vedci prekvapili: Toto sa deje ženám, keď každý deň jedia vajcia
Odborníci dospeli k zaujímavým výsledkom.
Táto zložka vo víne môže pomáhať pri prevencii rakoviny hrubého čreva
Látka nájdená vo víne by mohla pomôcť predchádzať fatálnym ochoreniam.
Toto je maximálny vek, ktorého sa môžete dožiť
Na základe výskumu sa zistilo, akého maximálneho veku sa človek môže skutočne dožiť.