Pri veľkých súdnych sporoch musí byť vždy špeciálna zmluva, tvrdí premiér

Veľké súdne spory, ktorých účastníkom by bola Slovenská republika, by mali byť z hľadiska právneho zastúpenia štátu ošetrené vždy špeciálnou zmluvou.
V dnešnej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy to vyhlásil predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) na margo vysokej odmeny, ktorá mala byť vyplatená advokátskej kancelárii Radomíra Bžána za jeho zastupovanie SR v spore o Vodnú elektráreň Gabčíkovo (VEG).
„Keď vyšla informácia, že sa na tento spor bude viazať už skôr vysúťažená zmluva o právnej službe s odmenou 11 percent, hneď som povedal, že je to nechutné. Oceňujem preto kroky ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer-SD), ktorý tlačil na vedenie štátnej spoločnosti MH Manažment, aby vyrokovali inú odmenu. Zároveň ich vytlačil z funkcií,“ zdôraznil premiér s tým, že na takéto veľké prípady sa bude musieť vždy urobiť ad hoc zmluva.
Fico apeloval, aby sme ocenili, že Slovensko má naspäť VEG. „Je to perla, najväčšia vodná elektráreň. Oceňme aj prácu tímu právnikov, ktorí na tom robili, lebo vyhrali arbitráž. Potom oceňme postup Petra Žigu. Ale máme ponaučenie, že pri týchto veľkých sporoch musí byť vždy špeciálna zmluva a nemali by sa na ne vzťahovať zmluvy už skôr vysúťažené,“ zopakoval.
Šéf exekutívy zdôraznil, že jeho vláda zachraňovala VEG, ktorá bola odovzdaná talianskemu Enelu počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu. „Vtedy ešte Fond národného majetku (FNM) urobil výber na právne služby a vyhrali tri spoločnosti. A jedna z nich potom zastupovala Slovensko v spore o VEG,“ podotkol.
Vedenie nástupníckej spoločnosti po FNM MH Manažment opustí po kauze svoje kreslá. Na otázku, či budú nasledovať aj hmotnoprávne dôsledky, Fico odvetil, že nie všetko, čo je nechutné a nespravodlivé, je aj nezákonné. „Ak sa preukáže, že ľudia z MH Manažmentu porušili právne predpisy, na to máme postupy. Minister Žiga totiž očakával, že si to ustrážia a nedovolia, že sa stará zmluva použije na tento prípad,“ zdôraznil.
Fico pripomenul, že došlo k zníženiu odmeny pre Bžána, ale objavujú sa aj úvahy, či je táto zmluva vôbec platná. „V tomto sa absolútne spolieham na ministra Žigu. Má v tom zelenú a on to vie,“ dodal.

Pondelkové počasie bude veterné. Pre ktoré okresy platí výstraha?
Na viacerých miestach na Slovensku treba v pondelok počítať so silnejším vetrom.

SHMÚ varuje pred silným vetrom a snehovými jazykmi
V pondelok bude veterno, treba si dávať pozor aj na snehové jazyky.

SHMÚ upozorňuje na výraznú zmenu počasia
Na celom území SR treba počítať s nízkymi teplotami aj so silným vetrom.

Remišová odmieta prezrádzanie údajov, vlastníctvo domu podľa nej priznal Kaliňák
Poslankyňa NR SR a šéfka parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Veronika Remišová tvrdí, že sa nikdy nevyjadrovala a ani neinformovala o rodinných príslušníkoch opozičných či koaličných poslancov.

Danko chce definovať ciele vlády nanovo, Truban vidí pokračovanie chaosu
Vláda si musí stanoviť ciele, ako bude fungovať ďalej.