Toto podľa psychológov robia zlé správy s našou mysľou
- 19:46 15.10.2017
- Bratislava
Vedci sa zamerali na to, čo dokážu v mozgu urobiť zlé správy, ktoré každý deň vidíme v médiách.
Každý deň narážame v médiách na skutočne zlé správy. Hurikány, katastrofy, masové vraždenie, teroristické útoky, znásilnenia či prepady. A to rozhodne nie je celý list zlých správ, ktoré nás denne bombardujú. Psychológovia sa zamerali teda na to, ako tieto správy vplývajú na človeka. A práve z tohto dôvodu vznikol termín "únava po katastrofe".
Dr. Mary McNaughtona-Cassillová, profesorka psychológie z Texaskej univerzity v San Antoniu, tvrdí:
"V digitálnom veku štúdie ukazujú, že 3 zo 4 ľudí, ktorí skontrolovali mobily pred spaním a krátko po prebudení, mali problém, aby sa necítili ochromení."
Sociálne médiá
Pocit ochromenia zo zlých správ teda nie je nič výnimočné. Odborníci sa nazdávajú, že tento fakt súvisí hlavne so sociálnymi médiami, ktoré sa podieľajú na šírení týchto správ. Máme sa teda podľa odborníkov úplne zbaviť všetkých účtov alebo prestať sledovať správy? Nie.Majú jednoduchšie riešenie, ktoré by malo každému pomôcť prekonať zlú náladu zo správ.
Čo robiť?
Podľa odborníkov sa máme jednoducho odhlásiť a nesnažiť sa stále reflektovať správy a novinky každé 2 minúty. Čo je celkom ťažké, keďže takmer všade nás obklopujú správy o novom dianí, či už z mobilov, novín, či televíznych obrazoviek. Plus sa zistilo, že mozog uvoľňuje stresový hormón, ak nie je vystavený sociálnym médiám.
Dr. Christina Mangurianová, docentka psychiatrie na Kalifornskej univerzite, hovorí:
"Navrhujem obmedziť upozornenia a vypnúť telefón pár hodín pred spaním."
Alebo jednoducho dajte mobil do inej miestnosti ako spíte. Aj to riešenie.
Zamerajte sa na dobré správy
Ľudia jednoducho preferujú negatívne správy. Skúste sa preto zámerne venovať pozitívnym správam alebo zábavným stránkam. Práve tento fakt vás môže udržať v dobrej nálade. Podľa odborníkov pri vyhľadávaní istých správ, či už dobrých alebo zlých, aplikujeme na seba základy kognitívnej behaviorálnej terapie. Ak sa teda chcete cítiť dobre, vyberajte si pozitívne správy alebo pri negatívnych sa snažte nájsť spôsob, ako napríklad ľuďom v zlej situácii pomôžete.
Ak pociťujete zlé pocity, či únavu zo zlých správ, ktoré vás obklopujú, mali by ste sa snažiť presmerovať tok svojho myslenia, ako aj selekciu správ. Svet je taký, aký si ho robíme a nesmieme zabúdať, že máme nad veľa vecami väčšiu moc než si myslíme.
Fatálna chyba v zime: Na toto si dávajte pozor, ak cestujete s dieťaťom
Bežná chyba pri cestovaní v aute v chladnom počasí môže stáť vaše dieťa život.
Ak máte tento program na rúre na pečenie, radšej ho nepoužívajte. Pokazí vám rúru
Odborníci varujú, že používanie tejto funkcie na rúre skráti životnosť vášho spotrebiča na polovicu.
Video: Dievčatko padalo z lanovky celých 12 metrov
V lyžiarskom stredisku takmer došlo k tragédii.
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend
Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.