• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 10.3.2025Meniny má Branislav, Bruno
10°Bratislava

V roku 2016 bolo chudobe a vylúčeniu vystavených 117,5 milióna Európanov

  • 14:29 16.10.2017
  • Brusel
V roku 2016 bolo chudobe a vylúčeniu vystavených 117,5 milióna Európanov

Uviedol dnes Eurostat, štatistický úrad EÚ, pri príležitosti nadchádzajúceho Svetového dňa boja proti chudobe.

V krajinách EÚ dochádza k zníženiu počtu osôb ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením, stále je však vyše 115 miliónov Európanov vystavených tomuto riziku.

Oficiálne bol 17. október ako Svetový deň boja proti chudobe uznaný Organizáciou spojených národov v roku 1992.

Dnes zverejnená správa Eurostatu upozornila, že v roku 2016 bolo 117,5 milióna ľudí, čiže 23,4 % obyvateľov EÚ vystavených riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia. Čo znamená, že sa na nich vzťahovalo jedno z troch kritérií: príjmová chudoba (17,2 % populácie), ťažké materiálne znevýhodnenie (7,5 %) alebo život v domácnostiach s veľmi nízkou pracovnou intenzitou (10,4 %).

Po roku 2012 začal počet ľudí ohrozených chudobou klesať, predtým - medzi rokmi 2009 a 2012 - však tento podiel narastal a dosiahol takmer 25-% hranicu. Vlaňajšie čísla (23,4 %) znamenajú o 0,1 percentuálneho bodu viac ako v roku 2009, keď sa začala prejavovať finančná kríza.

Štatistický prieskum naznačil, že vlani bola viac ako tretina obyvateľstva vystavená riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia len v troch členských štátoch: Bulharsko (40,4 %), Rumunsko (38,8 %) a Grécko (35,6 %). Najnižšie podiely osôb ohrozených týmto fenoménom boli v Českej republike (13,3 %), Fínsku (16,6 %), Dánsku (16,7 %) a Holandsku (16,8 %). Prvú päticu krajín s najmenej ohrozenou populáciou uzatvára Rakúsko (18 %) a Slovensko s podielom 18,1 %. V prípade Slovenska to v reálnych číslach znamená, že vlani bolo chudobe vystavených 950.000 ľudí.

Medzi členskými štátmi, pre ktoré sú k dispozícii štatistické údaje, sa miera rizika chudoby alebo sociálneho vylúčenia zvýšila od roku 2008 v desiatich členských štátoch. Najvyšší nárast bol zaznamenaný v Grécku (z 28,1 % v roku 2008 na 35,6 % v roku 2016 - o 7,5 percentuálneho bodu), potom na Cypre (+4,4 pb), v Španielsku (+4,1 pb) a vo Švédsku (+3,4 pb). Najväčší pokles zaznamenalo Poľsko (o 8,6 pb), potom Lotyšsko (-5,7 pb) a Rumunsko (-5,4 pb). Na Slovensku, kde v roku 2008 bolo chudobou ohrozených 20,6 % populácie, to bol pokles o 2,5 percentuálneho bodu.

Podľa údajov Eurostatu bolo na Slovensku vlani príjmovou chudobou, čiže príjmami nižšími ako je prah chudoby, ohrozených 12,7 % populácie, 8,2 % Slovákov žilo v nedostatočných materiálnych podmienkach a 6,5 % obyvateľstva boli členmi domácností s veľmi nízkou pracovnou intenzitou.

Na úrovni EÚ sa podiel celkového obyvateľstva ohrozeného chudobou alebo sociálnym vylúčením v roku 2016 znížil od roku 2008 o 0,3 percentuálneho bodu.

Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trump podporil republikánsky návrh zákona o odvrátení

Trump podporil republikánsky návrh zákona o odvrátení "shutdownu"

VČERA - 15:56Ekonomické

Americký prezident Donald Trump podporil návrh zákona o zabezpečení dočasného financovania činnosti federálnej vlády, ktorý predložila v Kongrese jeho Republikánska strana.

Konsolidácia by mala byť podľa premiéra vo výške až 2,4 miliardy eur

Konsolidácia by mala byť podľa premiéra vo výške až 2,4 miliardy eur

VČERA - 14:01Ekonomické

Slovensko bude musieť konsolidovať verejné financie v budúcom roku až vo výške 2,3 - 2,4 miliardy eur, pričom pôvodne to malo byť iba 600 - 800 miliónov eur.

Práca z domu môže podľa nemeckej štúdie zhoršiť kariérne vyhliadky

Práca z domu môže podľa nemeckej štúdie zhoršiť kariérne vyhliadky

16:14 08.03.2025Ekonomické

Mnoho ľudí v Nemecku si zvyklo na prácu z domu, využívanie tejto možnosti ale môže zhoršiť kariérne vyhliadky.

Kažimír nemá podľa premiéra podporu Smeru na post guvernéra NBS

Kažimír nemá podľa premiéra podporu Smeru na post guvernéra NBS

14:21 08.03.2025Ekonomické

Robert Fico si nemyslí, že by mal Peter Kažimír podporu poslancov Smeru-SD pri jeho prípadnej opätovnej voľbe na post guvernéra Národnej banky Slovenska v Národnej rade SR.

SNS navrhuje v parlamente odmietnuť zavádzanie sankcií voči Rusku

SNS navrhuje v parlamente odmietnuť zavádzanie sankcií voči Rusku

12:47 08.03.2025Ekonomické

SNS vyzýva vládu, aby dôsledne analyzovala vplyv sankčných opatrení a chránila slovenské hospodárske záujmy.