Najpopulárnejšia diéta storočia: Viete, ako na prerušovaný pôst?

Prerušovaný pôst je v súčasnosti jedným z najobľúbenejších spôsobov stravovania pri chudnutí.
Prerušovaný pôst (z angličtiny intermittent fasting) je formou stravovania, ktorá si získala popularitu nielen u hollywoodskych hviezd, ale v poslednej dobe je čoraz viac zastúpená aj u bežných ľudí. Pomáha prísť o nadbytočné kilá, no dokáže tiež zlepšiť celkové zdravie, a podľa niektorých štúdií dokonca dokáže predĺžiť život.
Čo je prerušovaný pôst?
Prerušovaný pôst označuje každodennú rutinu, ktorá je rozdelená na obdobie jedenia a obdobie postenia. Na rozdiel od iných diét sa pri prerušovanom pôste nemusíte starať o to, ktoré jedlá smiete, a ktoré nesmiete konzumovať.
Medzi bežné formy tohto druhu stravovania patrí 16-hodinový pôst každý deň alebo 24-hodinový pôst dvakrát do týždňa – je len na vás, aký režim si zvolíte.
Ako na prerušovaný pôst
Medzi najpopulárnejšie metódy prerušovaného pôstu patria:
- Metóda 16/8: Podľa tohto spôsobu by ste mali vynechávať raňajky a obmedziť čas na jedlo počas dňa na nepretržitých 8 hodín. Ďalších 16 hodín z dňa by ste mali venovať pôstu – mali by ste piť najmä vodu a jesť len veľmi málo alebo vôbec.
- Jedlo-Pauza-Jedlo: Táto metóda zahrňuje 24-hodinový pôst raz alebo dvakrát do týždňa. Postiť sa môžete od rána alebo od večera – dôležité je, aby ste 24 hodín nejedli.
- Metóda 5:2: Počas dvoch dní z týždňa, ktoré po sebe nenasledujú, by ste nemali zjesť viac ako 500-600 kalórií. Ostatných 5 dní v týždni môžete jesť ako sa vám páči.
Rady na záver
Tým, že počas niektorých dní prijmete menej kalórií, by malo dôjsť k úbytku hmotnosti. V nepôstnom období však nesmiete podľahnúť pokušeniu jesť nadmerné množstvo potravín – jedzte len toľko, koľko ste boli zvyknutí doteraz.
Najobľúbenejšou metódou je metóda 16/8. Mnohým ľuďom vyhovuje vďaka tomu, že počas osemhodinovej pracovnej doby nemusia myslieť na jedlo, ktoré si doprajú až po príchode domov z práce.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.