Apokalypsa podľa renomovanej vedkyne príde už čoskoro: Spôsobia ju lieky

Známa výskumníčka volá po svetovom zredukovaní baktérií odolných voči antibiotikám. Ak sa nám to v blízkej budúcnosti nepodarí, svet čaká obrovská strata populácie.
Britská profesorka Sally Daviesová sa domnieva, že baktérie odolné voči antibiotikám v budúcnosti môžu mať na svedomí životy až 10 miliónov ľudí. Daviesová varuje, že bez začatia globálnej akcie môžeme očakávať „koniec moderného zdravotníctva“, ktorému bude predchádzať nárast množstva baktérií odolných voči liekom.
Podľa údajov Centra pre kontrolu ochorení sa v samotnej Amerike nachádzajú najmenej dva milióny ľudí nakazených odolnými baktériami, pričom ročne zomrie 23.000 z nich. Celosvetovo sa toto číslo pohybuje okolo 700.000. Profesorka varuje, že v priebehu nasledovných 30 rokov by toto číslo mohlo stúpnuť na 10 miliónov.
Na konferencii v Berlíne Daviesová adresoval svoje slová celému svetu:
„Pokiaľ ihneď niečo nespravíme, skutočne sa ocitneme zoči-voči desivej post-antibiotickej apokalypse. Nechcem raz mojim deťom rozprávať o tom, že som neurobila čo sa dalo, aby som ochránila ich a ich deti.“
Lekárskych receptov je stále zbytočne veľa
Daviesová sa v priebehu tohto mesiaca chystá spustiť kampaň, ktorá bude pacientov v Británii, ale aj po celom svete, odhovárať od užívania antibiotík. Odborníčka sa domnieva, že mnohí ľudia považujú správanie doktorov, ktorí im odmietnu predpísať antibiotiká, za nemiestne. Doktori sa takýmto spôsobom v skutočnosti len snažia zabrániť vývinu nových druhov baktérií odolných voči antibiotikám.
Daviesová zároveň varuje, že lieky sú predpisované najmä neodbytným pacientom, ktorí chcú antibiotikami liečiť aj vírusové ochorenia ako nádcha či prechladnutie.
Podľa Daviesovej je hrozba prítomná tu a teraz, a už dnes si žiada obete na životoch. „Pokiaľ sa v rámci celého sveta nezačneme brániť, bude sa to len zhoršovať. Musíme sa dopracovať k rozdielu reálnou prácou, inak riskujeme koniec moderného zdravotníctva.“

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.